Explicaţiile lui Halep după înfrângerea cu Radwanska: „A avut posibilitatea să facă ce vrea”

Simona Halep a motivat înfrângerea în faţa Agnieszkăi Radwanska spunând că se simte puţin obosită şi că nu a fost suficient de bine pregătită pentru a juca la un nivel ridicat.

„Am jucat destul de bine în primul set, dar apoi am scăzut nivelul. Sunt un pic obosită. Poate că nu sunt pregătită suficient de bine ca să joc la nivelul acesta.Ea nu a jucat ceva nou, a jucat la fel cum joacă mereu, scoate mingile şi nu prea greşeşte. Însă eu am greşit mult şi am jucat un pic prea pe centru şi ea a avut posibilitatea să facă cam ce a vrut. Exclus (n.r. – despre ghinion). Meciul puteam să îl câştig dacă jucam la un nivel mai ridicat. Am jucam slab. Asta e, merg înainte”, a declarat  Simona Halep pentru Digi Sport.

Agnieszka Radwanska a eliminat-o pe Simona Halep în turneul de la Miami, după ce a învins-o cu 3-6, 6-2, 6-3 într-un meci din turul 3. Pentru jucătoarea din Polonia este o zi specială, în condiţiile în care a reuşit să învingă din nou un lider mondial, după fix 6 ani de zile.

În 2012, Radwaska reuşea să o elimine din turneul de la Miami pe Caroline Wozniacki, numărul 1 WTA la vremea respectivă. În cele din urmă, AGA avea să câştige şi turneul din Florida.

După victoria cu Simona Halep, Agnieszka Radwanska s-a declarat foarte fericită: ”Sunt foarte mulţumită, mai ales că Simona a jucat un tenis de cea mai bună calitate în ultimele luni. Sunt fericită că am putut să câştig setul trei.

Nu am început bine meciul, am făcut multe greşeli, primul set s-a dus repede. În setul doi nu mă aşteptam să câştig aşa multe puncte. Setul trei a fost mai strâns, l-am luat game cu game, mă bucur că în final am reuşit să obţin victoria”.

Agnieszka Radwanska a obţinut cea mai importantă victorie din ultima vreme. În schimb, Simona Halep rămâne lider detaşat în WTA, având în vedere că şi principala adversară a momentului, Caroline Wozniacki, a fost eliminată.