Liviu a dorit să-i spună Ederei tot ce-l deranjează la comportamentul ei, iar fata a fost nemulțumită de faptul că iubitul ei are mai multe lucruri de reproșat.
La un moment dat, în timpul discuției lor, doamna Dorina a intervenit pentru a felicita o filosofie de viață exprimată de Liviu.
Edera discuta cu iubitul ei, iar doamna Dorina a intervenit: „Bravo, Liviu! Sunt de acord cu tine!”. Momentul în care fata a răbufnit: „Nu mai comentați!”
Edera: Te deranjează cam tot la mine. Te deranjează că am dansat cu Liliana și te-am evitat, te deranjează că am ridicat tonul, că mă spovedesc, cică, la alții, că nu-ți spun lucruri la timp. Dar ce nu te deranjează la mine?
LIviu: Restul. Dacă nu-mi place ceva, nu mă blama că-ți zic.
Liviu: Dacă ai unele aspecte negative trebuie îmbunătățite. Nu vrei să ne îmbunătășim ca oameni? Nu trebuie să evoluăm, să învățăm?
Doamna Dorina: Bravo, Liviu! Sunt de acord cu tine!
Edera: Doamna Dorina, nu mai comentați!
Liviu: Dar de ce țipi la doamna Dorina?
Edera: Să nu mai comenteze!
Liviu: Dar nu trebuie să țipi! Trebuie să te comporți ca o domnișoară!
Edera: Nu mai comentați! Acum vorbesc doar cu iubitul meu! Punct!
Liviu: Aciditatea asta… Trebuie să mai lucrăm… chiar dacă un om te deranjează, fii calculată. Acum ce-ar însemna…Te deranjează tata și îl iei pe tata: Știi ceva, domnul Radu, ia gata! Păi mă iau spumele mării să faci așa ceva!
Edera: Putem și noi măcar un pic să stăm normal? SUnt tensionată foarte mult! Lângă tine când vin vreau să mă simt liniștită, nu să-mi mai pui presiune.
Liviu: Suntem aici să ne vedem relația noastră, sau să ne încărcăm cu tensiuni de la alții?
Edera: Inevitabil te încarci. Vreau să ies de aici!