Echipa Stelei nu rezistă cu moralul decât până la primul gol primit
Sport, Stiri

Steaua a pierdut cu 0-4 întâlnirea de marţi seara cu Chelsea din Liga Campionilor

Campioana României a suferit o nouă înfrângere dureroasă în cea mai importantă competiţie intercluburi din Europa. Daca dupa cea cu Schalke puteam vorbi de ghinion, acum „ros-albastrii” au fost surclasati total de o echipa mult mai puternica si valoroasa, care a dominat intalnirea de la un cap la altul. De altfel, singurele ocazii ale Stelei au venit pe final de meci, cand Chelsea era sigura de victorie. Diferenţa dintre cele două echipe a fost clară pe teren.

Odată cu primul gol încasat, venit in minutul 19, dintr-un şut al lui Ramires, dupa o faza la care au mai contribuit Schurrle si Eto’o, moralul steliştilor a picat la pământ. Nu au mai atacat şi nu s-au mai apărat, jocul lor fiind dezlânat şi pasele fără finalitate. Cu doar un minut inainte de finalul primei reprize, Chelsea a punctat din nou, de aceasta data cu golul unui… stelist! Georgievski, cel mai slab jucator al trupei lui Reghecampf, si-a trimis mingea in propria poarta, dupa ce, in prima faza, Tatarusanu a respins un sut al lui Eto’o.

In repriza a doua, tot Chelsea a fost la timona si Ramires a punctat din nou, cu un sut din 12 metri. Schurrle a continuat sa faca tot ce a vrut cu Georgievski, in timp ce Steaua n-a contat deloc in atac. Doar Tanase l-a mai pus la incercare pe Cech, dar goalkeeperul londonezilor s-a descurcat excelent.

In ultimul minut, detinatoarea Europa League a punctat din nou. A marcat Lampard cu un sut din 16 metri.

4-0 pentru Chelsea, la doar 6 luni distanta de la acea dubla echilibrata din optimile Europa League si la doar doua saptamani de cand „albastrii” au fost invinsi pe teren propriu de Basel.

Pentru Steaua, care in acest moment are un golaveraj de 0-7 (din doar doua meciuri), urmeaza dubla cu Basel, care in aceasta etapa a fost invinsa cu 1-0 de Schalke.

„Nu sunt foarte multe lucruri de spus. Am făcut un meci foarte slab, nu am reuşit să ne creăm ocazii de gol şi să contracarăm ceea ce ei ei au reuşit astăzi, şi anume contraatacul lor. Nu ne-am ridicat la nivelul Ligii Campionilor la niciun capitol. Sunt foarte multe de discutat, sunt multe lucruri care nu mi-au plăcut astăzi”, a spus umilit antrenorul Laurenţiu Reghecampf. (I.G.)