Featured, Sport

Drăgulescu, ghinion la Campionatul Mondial de Gimnastică de la Stuttgart

Duminică s-a încheiat Campionatul Mondial de gimnastică de la Stuttgart, unde România nu a obţinut nicio medalie şi a avut un singur sportiv calificat în finale: Marian Drăgulescu, care a avut ghinionul să iasă pe locul 4 la sărituri. În schimb, americanca Simone Biles a devenit, cu 25 de de distincţii, cea mai medaliată gimnastă la Mondiale. Până acum, belarusul Vitaly Scherbo se mândrea cu cele mai multe medalii la un Mondial: 23.

Marian Drăgulescu a fost la un pas de podium la Campionatul Mondial de gimnastică de la Stuttgart. Românul s-a clasat pe locul 4 în finala de la sărituri, singura cu prezenţă românească de la actuala ediţie a CM.

La 38 de ani, Marian Drăgulescu este calificat şi la Jocurile Olimpice de la Tokyo la aceeaşi probă, alături de Maria Holbură, la individual-compus.

Marian Drăgulescu a avut o medie de 14,624 puncte, după ce a fost notat cu 14,966 la prima săritură, respectiv 14,283 la a doua. Culmea este că cel care a ieșit campion mondial la sărituri, rusul Nikita Nagornyy a avut punctajul pe care Marian l-a obținut la prima săritură (14,966). El a fost urmat pe podium de conaţionalul Artur Dalaloyan (14,933) şi ucraineanul Igor Radivilov (14,749).

La 22 de ani, americanca Simone Biles a cucerit medalia de aur la bârnă și sol şi a doborât recordul de medalii la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică, atât la masculin, cât şi la feminin, adjudecându-şi a 25-a medalie, dintre care 19 de aur. La bârnă, Simone Biles a devenit singura gimnastă cu trei titluri mondiale, depăşindu-le pe Daniela Silivaş şi pe Nastia Liukins (SUA), cu câte două.