David Popovici
Sport

David Popovici a triumfat în cursa de 200 metri la Campionatul European. Plus, un nou record

Înotătorul român David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, luni, la Campionatele Europene de nataţie de la Roma.

David Popovici (17 ani), campionul mondial en titre al distanţei, s-a impus în stil de mare campion, cu timpul de 1 min 42 sec 97/100, nou record mondial şi european de juniori, precum şi al competiţiei.

Popovici deţinea fostele performanţe la juniori (1 min 43 sec 21/100), realizate pe 20 iunie, la Mondialele de seniori de la Budapesta, unde cucerea aurul la 100 şi 200 m liber. Fostul record al competiţiei era deţinut de rusul Martin Maliutin (1 min 44 sec 79/100), din 21 mai 2021.

La Roma, medalia de argint a revenit elveţianului Antonio Djakovic, în 1 min 45 sec 60/100, iar bronzul a fost adjudecat de austriacul Felix Auboeck, în 1 min 45 sec 89/100.

David Popovici a cucerit sâmbătă titlul în proba de 100 m liber, la Roma, cu un nou record mondial (46 sec 86/100).

Înotătorul român va lua startul şi în proba de 400 m liber, seriile fiind programate pe 17 august.

Luni a concurat şi Alexandra Dobrin, care s-a oprit în seriile probei de 200 m mixt individual. Ea a evoluat în prima serie, fiind descalificată.

David Popovici a înotat pe culoarul 4, cel al favoritului, în finala probei de 200 de metri liber. A încheiat cursa cu timpul 1,42:97 și a cucerit medalia de aur! Și-a zdrobit adversarii, un avans de peste două secunde față de următorul clasat! Sportivul legitimat la CS Dinamo deține și titlul mondial în această probă.

A stabilit și un nou record mondial al juniorilor.