Formula 1
Sport

Cum arată clasamentul all-time al campionilor din Formula 1 după triumful lui Max Verstappen

Max Verstappen (24 de ani, Red Bull Racing) a câștigat titlul mondial în Formula 1 după un final incredibil în Marele Premiu al Abu Dhab.

Verstappen a devenit primul pilot olandez din istorie care câștigă un titlu mondial în Formula 1 și i-a interzis lui Lewis Hamilton al 8-lea trofeu din palmares. Hamilton ar fi devenit cel mai titrat pilot din istoria „Marelui Circ” dacă ar fi triumfat în Marele Premiu de la Abu Dhabi.

În galeria foto de mai jos puteți vedea în ce club select a intrat Verstappen, devenind al 34-lea campion din istoria F1.

Max Verstappen a terminat sezonul cu 395.5 puncte, în timp ce Hamilton a obținut 387.5 puncte în acest an. Cei doi au pornit în ultima cursă de la egalitate de puncte.