CSM București s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

CSM București s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, vineri seara, după ce a învins echipa slovenă RK Krim Mercator Ljubljana cu scorul de 28-26 (14-12), în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din Capitală, în penultimul său meci din Grupa principală 2 a competiției.

Campioana Europei a avut un meci mai dificil decât se aștepta, cu o formație pe care o învinsese cu 24-21 în deplasare.

CSMB a început excelent jocul și a condus cu 3-0, 4-1, 6-3 și 8-6, dar Krim a revenit în meci și a egalat, 9-9, în min. 19. Au urmat trei goluri consecutive ale echipei antrenate de Aurelian Roșca (12-9), iar în min. 26 a condus pentru prima oară la patru goluri, 14-10. La pauză, CSM conducea cu 14-12.

Deținătoarea trofeului a avut din nou trei goluri avantaj, 15-12, 16-13, dar slovenele au egalat în minutul 39, 17-17. După câteva minute în care cele două echipe au mers cap la cap, Krim a preluat conducerea cu 20-19 (43), iar apoi a avut 22-20 (45). Roșca a cerut timeout și strategia sa a dat roade, CSMB marcând șase goluri consecutive (în opt minute), desprinzându-se la 26-22. Gazdele au controlat finalul partidei și au câștigat cu 28-26, potrivit Agerpres.