Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo, enervat la culme de o dezbatere TV

Cristiano Ronaldo și Leo Messi, cei mai importanți fotbaliști din lume în ultimul deceniu, au rivalitate serioasă.

Cristiano Ronaldo i-a trimis un mesaj lui Rio Ferdinand. Tinerii Erling Haaland și Kylian Mbappe sunt acum în lumina reflectoarelor, iar specialiștii au început clasicele dezbateri cu privire la valoarea celor doi.

Haaland a fost cel mai bun marcator al ediției trecute din Champions League, cu 10 goluri, fiind urmat de Mbappe, cu 8 reușite. Este începutul unei noi ere, iar BT Sport le-a dedicat o întreagă emisiune celor două noi vedete.

Acest lucru a stârnit o reacție imediată a lui Cristiano Ronaldom care i-a trimis un mesaj pe whatsapp expertului BT Sport, Rio Ferdinand, fostul său coleg de la Manchester United, scrie Give Me Sport.

„Încă nu s-a terminat”, i-a scris CR7 fostului fundaș, un mesaj cât se poate de clar. În vârstă de 36 de ani, Cristiano Ronaldo a revenit în această vară la Manchester United și vrea să arate că încă mai are multe de demonstrat.

Starul portughez consideră că încă este cel mai bun jucător din lume și vrea să fie perceput așa, deși se apropie de finalul carierei.

Cristiano Ronaldo a înscris golul 135 în Champions League
Starul portughez Cristiano Ronaldo a marcat al 135-lea său gol în Champions League, marţi seara, în meciul pierdut de echipa sa, Manchester United, pe terenul formaţiei Young Boys Berna (scor 1-2).

Ronaldo, care a revenit în vară la United, după 12 ani, a egalat cu această ocazie recordul de meciuri disputate în cea mai importantă competiţie continentală intercluburi, deţinut de fostul portar spaniol Iker Casillas (177).

Atacantul lusitan a deschis scorul în minutul 13 al întâlnirii de la Berna, însă gazdele au întors rezultatul în repriza secundă, prin Nicolas Ngamaleu (66) şi Theoson Jordan Siebatcheu (90+5), în condiţiile în care englezii au evoluat în zece jucători din minutul 35.

În vârstă de 36 ani, Cristiano Ronaldo este golgheterul all-time al Ligii Campionilor, cu 15 goluri în plus faţă de argentinianul Lionel Messi, care îşi va face miercuri debutul în Champions League sub culorile noii sale echipe, PSG, care va juca în deplasare cu formaţia belgiană FC Bruges.

Clasamentul all-time al golgheterilor Champions League:
135 goluri: Cristiano Ronaldo (Portugalia/Real Madrid, Juventus Torino, Manchester United)
120 goluri: Lionel Messi (Argentina/FC Barcelona, Paris Saint-Germain)
75 goluri: Robert Lewandowski (Polonia/Borussia Dortmund, Bayern Munchen)
71 goluri: Karim Benzema (Franţa/Olympique Lyon, Real Madrid)
71 goluri: (+) Raul Gonzalez (Spania/Real Madrid, Schalke 04),
56 goluri: (+) Ruud van Nistelrooy (Olanda/PSV Eindhoven, Manchester United, Real Madrid)
50 goluri: (+) Thierry Henry (Franţa/AS, Monaco, Arsenal Londra, FC Barcelona)
49 goluri: Thomas Muller (Germania/Bayern Munchen)
48 goluri: Zlatan Ibrahimovic (Suedia/Ajax Amsterdam, Juventus, Internazionale Milano, Barcelona, Paris Saint-Germain, Manchester United, AC Milan)
48 goluri: (+) Andriy Shevcenko (Ucraina/Dinamo Kiev, AC Milan, Chelsea)
46 goluri: (+) Filippo Inzaghi (Italia/Juventus Torino/AC Milan)