Cota lui Halep a scăzut dramatic într-o singură zi. Tenismena româncă, tot mai departe de trofeul de la Australian Open

Simona Halep este a doua favorită a bookmakerilor la câștigarea turneului de la Australian Open. Românca are o cotă de 4 pentru a se impune la Melbourne, acolo unde se află deja în optimi.

Înainte de surprizele de sâmbătă, Simona Haleo avea o cotă de 8 la adjudecarea trofeului. Mai mult, la începutul întrecerii, ea avea o cotă de 11.

Prima favorită a rămas, la fel cum a fost și la începutul competiției, Ashleigh Barty. Australianca a primit o cotă de 2.75. Podiumul este completat de Petra Kvitova (cotă 6).

Programul optimilor de finală de la Australian Open
Ashleigh Barty (Australia, 1 WTA) – Alison Riske (SUA, 19 WTA)
Petra Kvitova (Cehia, 8 WTA) – Maria Sakkari (Grecia, 23 WTA)
Sofia Kenin (SUA, 15 WTA) – Cori Gauff (SUA, 67 WTA)
Qiang Wang (China, 29 WTA) – Ons Jabeur (Tunisia, 78 WTA)
Anett Kontaveit (Estonia, 31 WTA) – Iga Swiatek (Polonia, 56 WTA)
Simona Halep (România, 3 WTA) – Elise Mertens (Belgia, 17 WTA)
Garbine Muguruza (Spania, 32 WTA) – Kiki Bertens (Olanda, 10 WTA)
Angelique Kerber (Germania, 18 WTA) – Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia, 30 WTA)
Simona Halep – Elise Mertens, în optimi la Australian Open
Simona Halep s-a mai întâlnit de 3 ori cu Elise Mertens. Sportiva din Constanța a câștigat două partide: 6-1, 6-2, în sferturi la Roland Garros şi 6-0, 6-3, în optimi la Madrid, ambele în 2018.

Jucătoarea belgiană a învins-o pe „Simo”, 3-6, 6-4, 6-3, în finala ediţiei 2019 a Qatar Open.