Contra şi Marica, salvatorii lui Getafe

h

Getafe a evitat retrogradarea din Primera Division. Formaţia pregătită de Cosmin Contra, care a preluat Getafe pe 12 martie, a învins în ultima etapă pe Rayo Vallecano, în deplasare, cu scorul de 2-1, ambele goluri fiind marcate de Ciprian Marica, considerat un adevărat salvator de către presa sportivă iberică.

Marica, integralist, a punctat prima oară în minutul 42 şi a închis tabela în al doilea minut de prelungiri, când a transformat cu siguranţă un penalty. Atacantul român, transferat la Getafe la începutul anului, a încheiat sezonul cu şase goluri, fiind al treilea maractor al echopei, după Lafitta şi Pedro Leon.

Cosmin Contra şi-a îndeplinit obiectivul la Getafe, salvarea de la retrogradare, bilanţul în cele 11 partide pe banca tehnică fiind de patru victorii, tot atâtea eşecuri şi trei remize, bilanţ de final care a permis lui Getafe să încheie sezonul pe locul 13 în La Liga.