Featured, Sport

CFR Cluj ştie că are şanse mici în Sevilla, în optimile Europa Leaque

CFR Cluj a fost la un pas să dea marea lovitură a acestei primăveri europene și să obțină calificarea în optimile Europa League, la Sevilla, după un meci în care a avut mari ocazii de gol și un gol anulat cu sistemul VAR.

CFR Cluj, eliminare cu capul sus din Europa League. CFR Cluj a reușit să marcheze în minutul 87, dar reușita a fost anulată de VAR. Lacina Traore a preluat mingea cu mâna înainte să-i paseze lui Păun, iar sistemul VAR a anulat golul campioanei. Păun reușise să-l învingă pe Bono cu un șut din afara careului.

Scor 0-0 la pauză după ce CFR Cluj a avut trei mari ocazii pe finalul primei reprize, în doar două minute, scrie Prosport.ro. În min.45, Deac execută un corner perfect pentru lovitura de cap a lui Boli, dar acesta trimite pe lângă poarta spaniolilor. Cu un minut înainte, Păun trimite la colțul scurt, dar mingea este respinsă în corner.

Dan Petrescu a declarat înaintea meciului retur dintre Sevilla și CFR Cluj, din Europa League că nu-și face mari iluzii legate de calificare. Antrenorul campioanei României era convins că doar o minune i-ar califica pe ardeleni în optimile de finală ale competiției, după remiza din tur din Gruia (1-1).

“Este un meci foarte important, dar sunt realist şi sunt convins că şansele sunt mici. Dacă era 1-0 în meciul tur eram mai optimist, dar cu acest rezultat şansele sunt mici şi numai o altă minune ar face ca noi să ne calificăm…Avem un lot de jucători cu foarte mare experienţă, unii dintre ei pe final de carieră şi vor să dea tot ce au mai bun, îşi doresc foarte mult să ajungă cât mai departe în Europa”, a declarat antrenorul clujenilor înainte de marele meci Sevilla – CFR Cluj.

Partida dintre FC Sevilla și CFR Cluj se va disputa joi seară, de la ora 22:00 și poate fi urmărită în format live blog pe ProSport.ro.

Echipele de start
Dan Petrescu mizează pe aceeaşi echipă de start în returul cu Sevilla. CFR Cluj va folosi un sistem 4-2-3-1, fără modificări în componenţă faţă de prima manşă.

De partea cealaltă, Sevilla a operat două modificări faţă de partida tur. Portarul Tomas Vaclik, accidentat, a fost înlocuit de Yassine Bounou, iar în locul fundaşului stânga Escudero va evolua Reguilon.

Echipele de start pentru meciul Sevilla-CFR Cluj sunt:

Sevilla: Bounou – Navas, Diego Carlos, Kounde, Reguilon – Jordan, Gudelj, Fernando – Suso, de Jong, Ocampos
Rezerve: Pastor, Sergi Gomez, Rony Lopes, Nolito, Banega, Escudero, En-Nesyiri
Antrenor: Julen Lopetegui

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Burcă, Camora – Bordeianu, Djokovic – Deac, Păun, Omrani – Traore
Rezerve: Sandomierski, Luis Aurelio, Boli, Golofca, Hoban, Cestor, Rondon
Antrenor: Dan Petrescu.