CFR CLUJ
Featured, Sport

CFR Cluj a învins Suedia și s-a calificat în play-off-ul Europa League

CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Europa League, joi seară, după ce a învins în deplasare formația suedeză FC Djurgården, la limită, scor 1-0. Partida s-a desfășurat la Stockholm.

La pauză, scorul a fost 0-0, singurul gol al meciului fiind marcat de Vinicius, în minutul 55.

„Sper să rămânem cât mai mult și să facem cât mai mute puncte pentru România”, a declarat antrenorul de la CFR Cluj Dan Petrescu la Digi Sport, la finalul meciului cu Djurgarden.

În echipa de start, Dan Petrescu i-a trimis în teren pe Bălgrădean – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Bordeianu – Deac, Păun, Djokovic – Rondon, Omrani. Pereira, Debeljuh și Hoban au fost schimbările făcute de CFR Cluj.

În etapa următoare, campioana României va întâlni, pe teren propriu, în data de 1 octombrie, echipa KuPS Kuopio (Finlanda), informează Mediafax. Dar înainte de acest meci, duminică, pe 27 septembrie, CFR Cluj va juca în campionat cu Chindia Târgovişte.

FCSB a ratat calificarea în play-off-ul Europa League, după ce a pierdut meciul cu Slovan Liberec
FCSB a ratat calificarea în play-off-ul Europa League, joi seară, la Giurgiu, după ce a fost învinsă de echipa Slovan Liberec (Cehia), cu scorul de 0-2.

FCSB a jucat în condițiile în care lotul a fost decimat de cazuri de Covid-19 şi mai multe accidentări, dar şi cu un om în minus din minutul 20.

Zlatan Ibrahimovic, confirmat cu noul coronavirus. Cum se simte celebrul fotbalist suedez
Atacantul suedez AC Milan Zlatan Ibrahimovic a fost confirmat pozitiv cu noul coronavirus, anunțul fiind făcut chiar de către clubul său.

„Zlatan Ibrahimovic a dat rezultate pozitive pentru Covid-19 în urma unei a doua runde de teste înainte de jocul din această seară împotriva Bodø / Glimt. Clubul a informat autorităţile competente, iar jucătorul a fost plasat imediat în carantină acasă. Toţi ceilalţi membri ai echipei şi personalul au dat rezultate negative”, se arată într-o declarație a clubului din Serie A, postată pe site-ul lor oficial și citată de Mediafax.

În urma acestui rezultat, Ibrahimovic a fost izolat la domiciliu și nu va juca nici în următoarele meciuri, fiind al doilea jucător de la AC Milan testat pozitiv la COVID-19, după brazilianul Leo Duarte.