Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Franta -Honduras, scor 3-0

Gafă colosală: din cauza proastei sonorizări nu s-au intonat imnurile celor două ţări

meci Franta (11)

Echipa Franței a învins formația Hondurasului cu scorul de 3-0 (1-0), duminică, pe stadionul ”Beira-Rio” din Porto Alegre, într-un meci din Grupa E a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia.

Campioana mondială din 1998 s-a impus prin golurile marcate de Karim Benzema (45 — penalty, 72) și Noel Valladares (48, autogol), misiunea sa fiind ușurată și de faptul că hondurienii au jucat mai bine de o repriză în zece oameni, după eliminarea lui Wilson Palacios (43).

Debutul meciului a fost marcat de o tatonare a celor două echipe, dar cu trecerea timpului francezii au pus o presiune crescândă pe poarta hondurienilor. ”Les Bleus” au avut o perioadă foarte bună de zece minute, în care doar ghinionul i-a împiedicat să deschidă scorul. Mai întâi, Matuidi (15) a trimis spre poartă din careu, dar Valladares a respins mingea, care a lovit bara transversală. Apoi, Griezmann (23) a reluat cu o lovitură de cap, dar mingea a izbit din nou bara transversală. Benzema (24) a expediat și el o lovitură de cap, însă balonul s-a dus peste poartă.

Dominarea franceză a fost în continuare destul de sterilă, până în finalul primei reprize, când W. Palacios l-a bruscat în careu pe Pogba, iar arbitrul a acordat penalty și l-a eliminat pe hondurian pentru al doilea cartonaș galben (43). Benzema a transformat fără probleme lovitura de pedeapsă și a adus Franța în avantaj, 1-0 (45). Echipa lui Deschamps putea să intre chiar cu două goluri avantaj la cabine, dar Valladares a respins mingea trimisă din lovitură liberă de Valbuena (45+4).

Franța și-a dublat avantajul după pauză (48), când Benzema a trimis mingea în bară, iar apoi portarul Valladares a scăpat-o în poartă: 2-0. A fost nevoie, în premieră, de tehnologia de linia porții pentru a stabili dacă balonul a depășit cu toată circumferința linia porții, iar tehnica a confirmat. Valladares a marcat al doilea autogol la Mondialul brazilian, după cel al brazilianului Marcelo, care a fost și primul gol al competiției.

Benzema a fost aproape de gol și în minutul 55, dar Valladares a respins șutul atacantului de la Real Madrid. Matuidi a ratat și el o situație mare, șutul său trimițând mingea în plasa laterală (64).

Karim Benzema a reușit, în cele din urmă, ”dubla”, cu un șut violent din unghi, la o minge respinsă greșit de apărarea honduriană: 3-0 (72). Franța și-a confirmat statutul de favorită a grupei, în fața unei formații, totuși, modeste. În cealaltă partidă a grupei, Elveția a dispus cu 2-1 de Ecuador.

Următoarele meciuri din Grupa E vor avea loc pe 20 iunie: Elveția — Franța, la Salvador (22,00, ora României), și Honduras — Ecuador, la Curitiba (sâmbătă 21 iunie, 01,00, ora României).

Penibilul meciului a constat în lipsa imnurilor celor două ţări. Organizatorii spun că de vină a fost instalaţia de sonorizoare proastă.