Sport, Stiri

Campionatele Mondiale de la Antwerp

Larisa Iordache a ratat podiumul în finală la individual-compus

sport_3larisaiordacheepa_b6415f47a9_68163800

Gimnasta Larisa Iordache s-a clasat, vineri seară, pe locul patru în finală la invididual-compus, cu un total de 57.766 puncte, la Campionatele Mondiale de la Antwerp.

În finala la individual-compus, în care au luat startul 24 de gimnaste, Larisa Iordache a obţinut următoarele note: 15.033 la sărituri, 14.200 la paralele, 13.833 la bârnă şi 14.700 la sol, clasându-se pe locul patru cu un total de 57.766 puncte.

Medalia de aur a fost câştigată de Simone Biles (SUA), cu un total de 60.216 puncte, urmată de podium de compatrioata sa, Kyla Ross (59.332 puncte) şi de Aliya Mustafina (Rusia, 58.856 puncte). Biles a devenit prima campioană mondială afro-americană din istoria competiţiei.

Larisa Iordache mai este calificată în finalele pe aparate, la bârnă şi sol, tot la sol urmând a evolua în ultimul act şi Sandra Izbaşa.

De asemenea, în finalele masculine pe aparate, România va fi reprezentată de Marius Berbecar, la sărituri şi paralele. Cei trei gimnaşti români vor evolua duminică.

Finala masculină la individual-compus a fost câştigată, joi seară, de japonezul Kohei Uchimura, pentru a patra oară consecutiv. La CM de la Antwerp participă 410 gimnaşti (269 băieţi şi 141 fete), urmând să se acorde medalii în finalele pe aparate şi la individual-compus.