Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a încheiat grupa a II-a a Ligii Campionilor

Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a încheiat grupa a II-a a Ligii Campionilor cu un rezultat de egalitate, înregistrat vineri, pe teren propriu, cu formaţia germană Thuringer HC, scor 23-23 (14-8). CSM era calificată în sferturile de finală anterior acestei dispute şi aşteaptă celelalte două partide ale etapei pentru a-şi cunoaşte clasarea finală în grupă şi adversare din sferturi.

Pentru CSM Bucureşti au marcat cele mai multe goluri Radicevici, opt, şi Omoregie, şapte, iar de la Thuringer s-a remarcat Alicia Stolle, cu şase reuşite.

În urma rezultatului, CSM are 11 puncte şi ocupă locul 3, după liderul Gyor (16 puncte) şi după Vipers (12 puncte). Echipa română poate fi întrecută de FTC Rail Cargo din Ungaria, care are 10 puncte şi urmează să joace cu Krim.

Celelalte două meciuri din ultima etapă a grupei vor avea loc între Vipers – Gyor (sâmbătă), respectiv FTC Budapesta – Krim Ljubljana (duminică). Krim (5 puncte) şi Thuringer (1) au fost deja eliminate din cursa pentru sferturi, dar rezultatele vor stabili configuraţia finală a grupei şi, implicit, ”împerecherea” din sferturile de finală cu echipele de pe locurile 1-4 în grupa I, cu care vor juca eliminatoriu pentru un loc la Turneul Final Four.

Rezultatele complete ale CSM Bucureşti în grupa a II-a sunt: 27-36 şi 25-27 cu Gyor, 32-26 şi 23-22 cu Krim, 38-30 şi 23-23, cu Thuringer.

CSM Bucureşti s-a calificat în grupa principală II, după următoarele rezultate în grupa preliminară D: 36-31 şi 34-28 cu FTC Budapesta, 28-30 şi 32-24 cu SG BBM Bietigheim, 29-27 şi 26-31 cu Vipers.

Meciurile din sferturi vor avea loc în 5-7 aprilie (turul) şi 12-14 aprilie 2019 (returul), iar Turneul Final Four va avea loc, din nou, la Budapesta, în 11-12 mai 2019.

În ultimele două sezoane, CSM Bucureşti a obţinut medalia de bronz a competiţiei, după ce în 2016 cucerea trofeul, şi se află la a patra participare consecutivă în Liga Campionilor.

Actuala deţinătoare a Ligii Campionilor este Gyor ETO.