Buzărnescu, criză de nervi în meciul cu Halep, de la Wimbledon

Halep – Buzărnescu 6-3, 4-6, 6-2. Mihaela Buzărnescu a pierdut în trei seturi în faţa Simonei Halep, în turul secund de la Wimbledon, însă a făcut o veritabilă criză de nervi în ultimul game al partidei pierdute în trei seturi.

La scorul de 2-5 şi 0-15 în setul decisiv, Buzărnescu a contestat vehement un punct. Bucureşteanca lovise o minge, pe care o trimisese în terenul advesarei, după ce arbitrul de linie strigase out la o lovitură a Simonei Halep. Simona a solicitat challenge şi a avut câştig de cauză, lucru care a deranjat-o enorm pe Mihaela, care a solicitat rejucarea punctului.

Buzărnescu a avut o discuţie lungă în contradictoriu cu arbitra de scaun, fără a o convinge însă pe aceasta să-şi schimbe decizia.

„Serios, chiar totul spui împotriva mea? Serios?! Cum să nu rejoc acest punct? Cum să nu ai sentimentul că mingea mea a fost bună? Este total nedrept din partea ta!”, a fost reacția lui Buzărnescu la adresa arbitrei.

Simona n-a mai pierdut niciun punct până la final şi s-a calificat în turul al treilea de la Wimbledon, unde o va înfrunta pe Victoria Azarenka.

Mihaela Buzărnescu a ajuns anul trecut în turul 3 de la Wimbledon
Simona Halep s-a impus după o oră şi 51 minute în faţa unei adversare de 31 ani, care este pe locul 53 în ierarhia mondială. Buzărnescu a reuşit unul dintre cele mai bune meciuri ale sale din acest sezon.

Halep a obţinut 111.000 de lire sterline şi 130 de puncte WTA pentru calificarea în turul al treilea.

Buzărnescu rămâne cu 72.000 de lire sterline şi 70 de puncte WTA pentru accederea în turul secund. Ea a ajuns anul trecut până în turul al treilea la Wimbledon, la prima sa participare pe tabloul principal.