Brazilia – Columbia 1-0

Noul selecţioner al Braziliei, Carlos Dunga, şi-a început bine noua aventură pe banca „selecao”, cu o victorie în amicalul împotriva Columbiei, 1-0. Neymar a purtat banderola de căpitan.

columbia-uruguay

Ultima experienţă a lui Dunga pe banca Braziliei nu a fost tocmai plăcută, fostul internaţional brazilian fiind contestat vehement după eliminarea Braziliei din „sferturile” CM 2010, pentru stilul mult prea defensiv al echipei.

Cu 70.000 de suporteri în tribunele stadionului din Miami, Brazilia a început bine şi a deschis scorul prin atacantul lui Atletico Mineiro, Diego Tardelli, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Deşi au avut multe ocazii, brazilienii au marcat golul victoriei abia în minutul 83, căpitanul naţionalei „auriverde” învingîndu-l pe Ospina din lovitură liberă.