Bianca Andreescu

Bianca Andreescu, calificată în finală Miami Open 2021

Bianca Andreescu, 20 de ani, locul 9 WTA, a învins-o pe Maria Sakkari, 25 de ani, poziția a 23-a în ierarhia mondială, scor 7-6 (9), 3-6, 7-6 (7), și s-a calificat în finala turneului de la Miami.

Partida dintre Andreescu și Sakkari a durat două ore și 46 de minute. Sportiva din Canada a reușit să învingă, deși a fost condusă cu 4-2 în setul decisiv.

În ultimul act, jucătoarea canadiană de origine română se va duela cu liderul mondial, Ashleigh Barty.

Aceasta va fi prima finală pe care Bianca Andreescu o va juca după triumful de la US Open, înregistrat la 8 septembrie 2019.

Până acum, în afara victoriei de la New York, Andreescu a mai câștigat două turnee WTA: Indian Wells și Rogers Cup, ambele în 2019.