CFR Cluj
Featured, Sport

Abia în prelungiri, CFR Cluj a reușit să smulgă un punt de la FCSB și să rămâna pe primul loc

FCSB a remizat, luni, la Giurgiu, scor 1-1 (1-0), cu CFR Cluj, în etapa a V-a a play-off-ului Ligii I. Clujenii au marcat golul egalizator în minutul 90+3.

FCSB a deschis scorul prin Florin Tănase (19 – penalty), după ce a fost faultat de Andrei Burcă, dar CFR Cluj a smuls egalul la ultima fază a meciului, prin fundaşul Andrei Burcă (90+3), în urma unei centrări a lui Ciprian Deac, din lovitură liberă.

FCSB a avut o bară în min. 12, prin Andrei Miron, iar ”roş-albaştrii” au mai avut ocazii prin Ovidiu Popescu şi Iulian Cristea (la aceeaşi fază, în min. 53) şi Răzvan Oaidă (blocat de portarul Giedrius Arlauskis, 75).

Clujenii au ratat prin Mario Camora (31), Runar Sigurjonssson (45) şi Mihai Bordeianu (82), iar în min. 81 trebuia să primească penalty după un fault al lui Adrian Şut la Ciprian Deac.

CFR se menţine pe primul loc în clasamentul Ligii 1, după acest egal.

FCSB venea după două înfrângeri consecutive.

În sezonul regular, cele două echipe şi-au câştigat meciurile de pe teren propriu, CFR cu 2-0, iar FCSB cu 3-0.