O hartă publicată de televiziunile de prapagandă ale Rusiei arată că „racheta de neoprit” Oreșnik a lui Putin ar putea lovi Londra și Parisul la opt minute după lansare în Belarus, baza Ramstein în 6 minute, Helsinki în 5 minute, și baze din sudul României în 5,5 minute.
Europa investește într-un interceptor care ar putea să doboare „Oreșnik”. Proiectul va fi condus de producătorul de rachete de croazieră Ruta.
Cinci companii europene au convenit să producă un sistem antirachetă compatibil cu „Oreșnik”, în cadrul consorțiului Bliksem EXO.
Europa își dorește să aibă propriul interceptor exoatmosferic de rachete balistice cu rază intermediară de acțiune (IRBM).
Europa, sistem exoatmosferic împotriva Oreșnik. Rusia amenința că racheta sa ajunge în România în 5,5 minute
La prima reuniune a nou-formatei Coaliții antibalistice (care include Ucraina și alte nouă țări), cinci companii – Thales, Airbus Defence and Space, Destinus, MBDA Deutschland și Safran Electronics & Defense – au convenit să creeze racheta exoatmosferică.
Interceptorul antibalistic trebuie să fie pe deplin compatibil cu sistemele de apărare antirachetă aflate în serviciu în statele membre NATO, precum și cu Inițiativa European Sky Shield (ESSI).
Părțile au semnat o scrisoare de intenție pentru a crea consorțiul Bliksem EXO, care va dezvolta, produce și susține sistemul european suveran de interceptare a rachetelor balistice, având în „vizor” racheta Oreșnik a Rusiei, potrivit Defense Express.
Putin însuși și televiziunile de propagandă ale Kremlinului s-au lăudat și au amenințat totodată că „racheta de neoprit” Oreșnik ar putea lovi Londra și Parisul la opt minute după lansare în Belarus, baza Ramstein în 6 minute, Helsinki în 5 minute, și baze din sudul României în 5,5 minute..
Comunicatul de presă al Thales subliniază că acest complex nu va concura, ci va completa capacitățile existente ale țărilor europene din eșalonul inferior în domeniul apărării antirachetă și va servi la crearea unui sistem de apărare antirachetă pe mai multe niveluri.
Interceptorul Cinetic Exoatmosferic (EKV), gata în 2027
Scrisoarea de intenție semnată prevede încheierea unui acord de consorțiu în următoarele trei luni. Părțile au planuri ambițioase de a începe lucrările de inginerie încă din august 2026 și de a efectua teste ale Interceptorului Cinetic Exoatmosferic (EKV) în 2027.
Liderul consorțiului și antreprenorul principal al proiectului este compania olandeză Destinus, care are cea mai puțină experiență dintre toate celelalte companii și a fost fondată în 2021.
Dar este cunoscută pentru rachetele sale de croazieră Ruta, care sunt furnizate Forțelor de Apărare ale Ucrainei. În proiectul Bliksem EXO, compania va acționa ca integrator de sistem și va fi responsabilă și pentru interceptor în sine.
MBDA Deutschland va fi responsabilă pentru containerul de propulsie, lansare și interceptare, Safran va crea capul de localizare și sistemul de ghidare, navigație și control, Airbus Defence and Space va furniza sistemul BMC4I (managementul luptei, comandă, control, informatizare, comunicații și informații), iar Thales va furniza rețeaua radar și de senzori, de la avertizare timpurie până la detectare.
La expoziția Eurosatory din acest an, compania Thales a introdus o nouă familie de stații radar de avertizare timpurie de ultra-înaltă frecvență, DeepFinder, tocmai pentru a detecta „Oreșnik” de la 5.000 km distanță fără a depinde de SUA pentru aceasta.
Șeful diviziei globale a companiei de apărare Safran, Alexander Ziegler, a subliniat că „interceptarea țintelor deasupra atmosferei este cea mai dificilă sarcină în domeniul apărării antirachetă, necesitând o precizie ridicată”.

