Ministrul de Externe rus Serghei Lavrov susține că Statele Unite amenință că îl vor elimina fizic pe președintele Vladimir Putin, prin declarațiile „oficialilor anonimi de la Pentagon”, privind o lovitură care să „decapiteze” Kremlinul.
„Washingtonul a mers cel mai departe dintre toți. Sunt niște „oficiali anonimi” de la Pentagon care au făcut amenințări privind o „lovitură de decapitare” a Kremlinului, ceea ce înseamnă, de fapt, o amenințare privind asasinarea președintelui rus”, a declarat Lavrov într-un interviu pentru agenția de propagandă TASS.
„Dacă cineva chiar are asemenea idei, atunci acel cineva ar trebui să se gândească mult și bine la posibilele consecințe ale unui asemenea plan”, a mai spus ministrul rus de Externe.
Lavrov a dat un ultimatum Ucrainei pentru a îndeplini propunerile Moscovei, inclusiv predarea teritoriului controlat de Rusia, sau armata sa va decide asupra problemei, la o zi după ce preşedintele Vladimir Putin a declarat că este deschis la discuţii, potrivit Reuters.
Kievul şi aliaţii săi occidentali au respins oferta lui Putin de a discuta, în timp ce forţele sale atacă oraşele ucrainene cu rachete şi rachete, iar Moscova continuă să ceară ca Kievul să recunoască faptul că a cucerit o cincime din ţară.Kievul spune că va lupta până când Rusia se va retrage.
„Propunerile noastre de demilitarizare şi denazificare a teritoriilor controlate de regim, eliminarea ameninţărilor la adresa securităţii Rusiei care emană de acolo, inclusiv noile noastre teritorii, sunt bine cunoscute de inamic”, a declarat Lavrov, citat de agenţia de presă de stat TASS, la sfârşitul zilei de luni. conform News.ro.
„Ideea este simplă: Îndepliniţi-le pentru binele vostru. În caz contrar, problema va fi decisă de armata rusă”.
Putin şi-a lansat invazia în Ucraina pe 24 februarie, numind-o o „operaţiune specială” pentru a „denazifica” şi demilitariza Ucraina, despre care a spus că reprezintă o ameninţare pentru Rusia. Kievul şi Occidentul spun că invazia lui Putin a fost doar o simplă acaparare imperialistă de teren.
În timp ce Moscova plănuise o operaţiune rapidă pentru a prelua controlul asupra vecinului său, războiul se află acum în cea de-a 11-a lună, marcată de multe eşecuri ruşinoase ale Rusiei pe câmpul de luptă şi de succesul Ucrainei în apărarea cu succes a celei mai mari părţi a teritoriului său.

