Sport

Simona Halep avanseaza in turul secund la Roland Garros

Simona Halep, locul 3 mondial, s-a luptat cu toata forta ei fizica si psihica pentru a trece de primul meci la Roland Garros! Halep a jucat împotriva rusoaicei Evghenia Rodina, locul 91 WTA si a castigat deci in primul tur la Roland Garros, dupa o partida care a durat o ora si 16 minute.
Simona Halep of Romania celebrates after she beat Caroline Wozniacki of Denmark in a semi final match of the Dubai Duty Free Tennis Championships in Dubai, United Arab Emirates, Friday, Feb. 20, 2015. (AP Photo/Kamran Jebreili)

În primul set, Halep s-a impus cu 7-5, după ce a condus cu 4-1 și a fost egalată la 5. În setul al doilea, Simona s-a impus cu 6-4, după ce a fost egalată la 4. Halep o va întîlni în turul următor pe  Mirjana Lucici-Baroni (Croația – 70 WTA). Jucatoarea croata Mirjana Lucic-Baroni va fi adversara romancei Simonei Halep în turul 2 al turneului de la Roland Garros, dupa ce a invins-o duminica pe americanca Lauren Davis in trei seturi, 6-3, 3-6, 6-3.

Calificarea în turul 2 la Roland Garros este recompensată cu 70 de puncte WTA şi un premiu de 50.000 de euro.