Featured, Sport

Viorel Simion și-a apărat centura IBF Inter-Continental

Pugilistul Viorel Simion a reușit să-și apere cu succes centura IBF Inter-Continental la categoria pană, după ce l-a învins la puncte pe spaniolul Andoni Gago, vineri seara, după 12 reprize, în gala profesionistă ”Noaptea Campionilor – Bombardament în arenă”, desfășurată la Circul Globus din București.

Simion a primit decizia în unanimitate din partea celor trei arbitri-judecători, 115-112, 114-113, 118-109, românul fiind depunctat în ultima repriză de arbitrul de ring pentru împingeri repetate ale adversarului.

Viorel Simion (care va împlini 35 de ani pe 19 octombrie) a obținut a 21-a sa victorie la profesioniști (9 KO), având o singură înfrângere. Simion a dominat meciul cu Gago, care s-a dovedit a fi un excelent încasator. Ibericul, deși i-a pus probleme în unele momente lui Simion, a încasat a doua sa înfrângere la profesioniști (15 victorii, 2 egaluri).