Victorie splendidă pentru România, în fața Suediei, în preliminariile Eurobasket 2015.

Naționala masculină de baschet a României a reușit o splendidă victorie în puternicei formații a Suediei, cu scorul de 77-72 (12-14, 16-11, 18-20, 20-21, 11-6), după prelungiri, miercuri, în Sala Sporturilor ”Transilvania” din Sibiu, într-o partidă din Grupa F a preliminariilor Campionatului European 2015 – Eurobasket 2015.

basketball2_95824500

Meciul a fost deosebit de echilibrat, diferența maximă fiind de cinci puncte în favoarea oaspeților, 19-24 (min. 17), și de șapte pentru tricolori, 73-66 (43).

Cu zece secunde înainte de finalul timpului regulamentar, scandinavii conduceau cu 66-64, dar Silvășan a reușit să transforme două aruncări libere și a restabilit egalitatea, 66-66, după care Pahlmblad a ratat ultima aruncare. În prelungiri, tricolorii au reușit să se desprindă la șapte puncte, dar nu au scăpat de emoții, pentru că Gaddefors a marcat două coșuri de trei puncte consecutive și scorul a devenit 73-72. Mihai Paul a transformat două ”libere” (75-72), Silvășan a ratat alte două, dar Mandache a interceptat un balon și a marcat două puncte care au decis soarta meciului: 77-72.