Țiriac a facut glume pe seama lui Dinamo, miercuri, la festivitatea de pe Arena Nationala

Ion Țiriac a avut mai multe replici savuroase în timpul discursului de pe Arena Națională, la ceremonia dedicată Simonei Halep. Una din ele a vizat-o pe Dinamo. Miliardarul român a ironizat echipa din Ștefan cel Mare.

„Într-un joc de tenis, cum se spune pe englezeşte, într-un game, 30-0 sau 0-30 este cel mai important scor. Ca 2-0 la fotbal. Bine, încă n-a fost 30-0 la fotbal, dar aşa cum se duce Dinamo, poate iese. Îmi poare rău, e echipa mea. Să ne întoarcem la tenis”, a spus Țiriac.

În acel moment, toți fanii prezenți pe stadion au început să râdă, inclusiv Simona Halep fiind amuzată de spusele lui Ion Țiriac.

Dinamo, 0-5 cu Viitorul, înfrângere șoc în prima etapă

Dinamo a suferit, în prima etapă din sezonul 2019-2020,una dintre cele mai urmarite din istorie de 71 ani. De cinci ani, „câinii” nu mai fuseseră învinşi în Liga 1 la un scor similar.

Nemaisuportând umilinţa, fanii lui Dinamo au intrat pe teren, meciul fiind întrerupt. La reluare, defenisva formaţiei bucureştene a fost şi mai visătoare, în două minute Iancu şi Eric ducând scorul la 5-0.

Un scor sinonim cu o înfrângere istorică pentru Dinamo, care nu se mai întâlnise cu un asemenea eşec de aproape 5 ani.

Astra – Dinamo 6-1, în 6 decembrie 2014

Cu Dănciulescu pe banca tehnică, alb-roşiii fuseseră conduşi cu 4-0 la pauză, după golurile lui Budescu, Seto, DE Amorim şi Oroş. În repriza secundă, au mai punctat, pentru un scor de tenis, Alibec şi Ben Youssef. Golul de onoare al „câinilor” a purtat semnătura lui Bilinski.

Atunci, Dinamo a terminat sezonul pe locul 7, la 23 de puncte de campioana FCSB.