Surpriză! Reacții din presa internațională după meciul România-Croaţia

EURO 2019  Reacții din presa internațională după România – Croația 4-1
Mai jos, câteva dintre cele mai importante reacții ale jurnaliștilor străini, după sucesul naționalei U21.

Gazzetta dello Sport presa internațională: România, ce surpriză plăcută! România „italienilor” Pușcaș și Radu a bătut Croația și a obținut trei puncte importante. A fost o cursă în primele 20 de minute, cu trei goluri marcate. În repriza a doua, Croația a început mai bine, dar o greșeală incredibilă a lui Sosa l-a pus într-o situație bună pe Baluță, care a marcat pentru 3-1. Până la final, a mai marcat și Petre.

Mundo Deportivo: Condusă de Ianis Hagi, România a făcut spectacol cu Croația. Fiul lui Gică Hagi și Pușcaș au strălucit la debutul la EURO U21.

Sky Sports: Pușca? și Hagi trag România după ei! Vârful lui Palermo a fost protagonistul partidei, cu un gol din penalty și un asssist. România a facut show în San Marino și a început cum nu se putea mai bine turneul final!

BBC: Anglia a ajuns pe locul trei în grupă, dupa ce România a învins Croația, iar pe băieții lui Boothroyd îi așteaptă o misiune dificilă să se califice mai departe. Realistic vorbind, au nevoie să învingă România și Croația.

So Foot: România spulberă Croația la EURO U21. Într-o partidă cu un ritm alert, România a trecut rapid în avantaj prin Pușcaș, iar apoi Ianis Hagi a profitat de o greșeală mare a defensivei Croației. Favorită la startul partidei, Croația a revenit în joc, dar apoi s-a chinuit să ajungă la poarta lui Radu. De partea cealaltă, România a mai marcat de doua ori și a câștigat. A fost echipa mai compacta și mai eficientă și a câștigat.

EURO 2019 | Urmeaza Anglia – România
Aventura României la EURO 2019 continuă cu un meci pe care jucatorii nu-l vor uita niciodată. Dupa triumful fantastic contra Croației, scor 4-1, tricolorii înfruntă Anglia, una dintre favoritele la titlu la turneul final, o echipa cu fotbaliști cotați la sume amețitoare. Trupa lui Boothroyd e un leu rănit, după ce a condus pâna în minutul 89 Franta, dar a pierdut.

Tricolorii au obținut prima lor victorie la un Campionat European de tineret, la 21 de ani după singura participare anterioară. Succesul a fost unul venit la capătul unui joc entuziasmant, în multe momente, dar la orizont urmează un duel mult mai greu. A spus-o chiar Rădoi, care știe foarte bine ce „viteziști” are Anglia.

„Va fi un meci mai greu cu Anglia. Cu tot respectul pentru Croatia, dar Anglia are un alt ritm de joc. În seara asta ne bucuram, de mâine vom începe sa pregatim partida de vineri”, a afirmat Mirel Rădoi.

EURO 2019 | Grupa C – rezultate, program și clasament
18 iunie: ROMÂNIA – Croația 4-1 (Pușcaș 11-pen., Hagi 14, Băluță 66, Petre 90+3 / Vlašic 18), Anglia – Franța 1-2 (Foden 54 / Ikoné 89, Wan-Bissaka 90+5-autogol)

21 iunie: Anglia – ROMÂNIA (19:30), Franța – Croația (22:00)

24 iunie: Franța – ROMÂNIA (22:00), Croația – Anglia (22:00)

1. România 1 1 0 0 4-1 3
2. Franța 1 1 0 0 2-1 3
3. Anglia 1 0 0 1 1-2 0
4. Croația 1 0 0 1 1-4 0