„Sper că va exista cineva care să o bată”. O rivală din Top 10 s-a săturat de supremaţia Simonei Halep de la Madrid

Simona Halep e principala favorită la câştigarea turneului de la Madrid, care va fi transmis în direct la Digi Sport 2. Cea mai bună jucătoare a lumii le-a speriat pe adversare. Karolina Pliskova (6 WTA) speră ca altcineva să câştige turneul, după ce trofeul a ajuns în România, în ultimii doi ani.

„Pentru mine, Simona va fi foarte periculoasă aici. A câştigat turneul în ultimii doi ani. Cred că îi place turneul, îi plac condiţiile. E o suprafaţă rapidă, un fel de turneu indoor. Sper că va exista cineva care să o bată în acest an. Sper să fiu eu aceea”, a comentat Pliskova, pentru site-ul WTA, potrivit Digi Sport.

Pentru moment, însă, Simona a început în forţă şi i-a lăsat un singur game adversarei sale din primul tur. Simona s-a impus cu 6-1, 6-0 în faţa rusoaicei Ekaterina makarova.

Altfel, Simona Halep va avea 27 de săptămâni petrecute ca număr unu mondial, dar această performanţă ar putea fi oprită după turneul de la Madrid. Caroline Wozniacki o poate detrona pe românca de 26 de ani, iar mai jos vă prezentăm scenariile în care daneza ar ajunge cea mai bună jucătoare a lumii.

Vestea proastă pentru Simona este că daneza depinde numai de ea în această luptă, susţine site-ul WTA. Dacă va câştiga întrecerea, atunci ea va ajunge automat pe prima poziţie, fără să o intereseze rezultatul lui Halep. Anul trecut, Simona a câştigat competiţia, iar „Caro” a fost eliminată în turul 2.

În cazul în care Halep va fi învinsă în primul tur de la Caja Magica de Ekaterina Makarova, atunci campioana de la Australian Open are nevoie de accederea în semifinale pentru a ajunge numărul 1.

Dacă Halep va câştiga meciul cu Makarova, atunci Wozniacki trebuie să prindă finala la turneul patronat de Ion Ţiriac. Acolo, ea s-ar putea întâlni tocmai cu sportiva din Constanţa. Cele două ar juca cu miza directă a locului 1.