Sorana Cîrstea a fost eliminată în optimile turneului WTA de la Washington.

Sorana Cîrstea (N. 8) a fost învinsă de sârboaica Bojana Jovanovski, cu 4-6, 7-5, 6-3, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA de la Washington (SUA), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari.

sorana_carstea_40481100

Românca a cedat după două ore și 4 minute de joc, în care a comis 11 duble greșeli, și va primi 3.420 dolari și 30 de puncte WTA pentru participare. Sorana Cîrstea a condus cu 2-0 în setul secund, însă l-a pierdut cu 5-7.

Cîrstea (24 ani, 35 WTA) și Jovanovski (22 ani, 36 WTA) s-au mai întâlnit de șase ori în circuitul profesionist, scorul fiind egal, 3-3. Sorana a câștigat primul meci direct, în 2010, în calificările turneului de la Montreal, cu 7-6 (4), 6-3, Bojana s-a impus în calificări la Sydney, anul următor, cu 6-4, 6-2, după care au urmat două succese ale româncei, în 2011 la Tașkent, cu 6-3, 6-1 (primul tur), și în 2013 la Birmingham, cu 6-1, 1-6, 6-1 (optimi). Jovanovski și-a adjudecat următoarele două confruntări, tot în 2013, la în primul tur la Guangzhou (6-2, 6-1) și Beijing (6-3, 6-2).

Totuși, Sorana Cîrstea avea ascendentul ultimului meci câștigat, în aprilie, în barajul pentru Grupa Mondială II a Fed Cup, cu 6-3, 6-7 (7), 6-3 la București.