Simona, semifinală de vis cu Radwanska, 6-2, 6-2: ”A fost MECIUL PERFECT”

SIMONA HALEP – SERENA WILLIAMS, FINALA TURNEULUI CAMPIOANELORJucătoarea Simona Halep (4 WTA) s-a calificat sâmbătă în finala Turneului Campioanelor de la Singapore, după ce a dispus cu scorul de 6-2, 6-2, la capătul a 67 minute de poloneza Agnieszka Radwanska (6 WTA), şi o va întâlni în ultimul act pe americanca Serena Williams, liderul clasamentului mondial.

simoooo

SIMONA HALEP – SERENA WILLIAMS, FINALA TURNEULUI CAMPIOANELOR. În finala programată, duminică, Halep o va întâlni pe americanca Serena Williams (locul 1 WTA), care a dispus, în prima semifinală, cu scorul de 2-6, 6-3, 7-6 (8/6), de jucătoarea daneză Caroline Wozniacki, locul 8 WTA.

SIMONA HALEP – SERENA WILLIAMS, FINALA TURNEULUI CAMPIOANELOR, se va juca duminică de la 11.00.

”Nu mă aşteptam să ajung în finală, am muncit foarte mult în fiecare zi. Azi am jucat foarte bine, a fost meciul perfect. Am vrut să termin cât mai repede punctele, serviciul a mers foarte bine. Mâine, cu Serena, va fi o zi nouă, un meci nou, diferit de cel din grupe. Ştiu că Serena va fi mai concentrată mâine”, a declarat Simona Halep imediat după încheierea semifinalei.

SIMONA HALEP – AGNIESZKA RADWANSKA 6-2, 6-2

HALEP – RADWANSKA 6-2. Simona fructifică prima dintre cele două mingi de meci şi se califică în finala cu Serena Williams de duminică. Semifinala cu Radwanska a durat 1 oră şi 10 minute.

HALEP – RADWANSKA 5-2. Poloneza salvează o minge de break pentru Halep şi rămâne în meci. Acum, Halep serveşte pentru accederea în finală.

HALEP – RADWANSKA 5-1. Game la zero pentru Simona şi, după doar o oră de joc, românca este la un game de finală. Radwanska serveşte pentru a rămâne în meci

HALEP – RADWANSKA 4-1. Simona putea încheia chiar mai rapid acest game, ratând o minge simplă de break. Până la urmă, românca face al treilea break din acest set şi e aproape de finală.

HALEP – RADWANSKA 3-1. Radwanska revine de la 0-40 şi face primul ei break, oarecum contrar cursului jocului.

HALEP – RADWANSKA 3-0. Un game câştigat fără drept de apel de Simona: orice ar încerca poloneza, e contracarată de româncă. Al doilea break pentru Simona. Halep pare la doar 10-15 minute de finală.

HALEP – RADWANSKA 2-0. Simona îşi câştigă serviciul la zero şi meciul tinde să devină un antrenament cu public pentru finala cu Serena Williams de duminică.

HALEP – RADWANSKA 1-0. Simona începe în forţă, cu break.

UPDATE 13.47 Începe setul doi, tot cu Radwanska la serviciu.

HALEP – RADWANSKA 6-2. Simona începe cu un as şi continuă cu o dublă greşeală, însă până la urmă profită de prima minge de set şi are 1-0 cu Radwanska.

HALEP – RADWANSKA 5-2. Poloneza o face pe Simona să lovească foarte mult de jos, lucru care pare să nu îi convină româncei. Radwanska îşi face serviciul şi amână deznodământul primului set.

HALEP – RADWANSKA 5-1. Primele semne de nervozitate ale Simonei, la o minge relativ simplă trimisă în fileu. Totuşi, diferenţa de valoare este evidentă, iar Simona îşi face serviciul. Radwanska serveşte pentru a salva primul set.

HALEP – RADWANSKA 4-1. Simona plasează mult prea bine mingile în terenul polonezei şi face al doilea break, distanţându-se la trei gameuri.

HALEP – RADWANSKA 3-1. Un game cu de toate: dublă greşeală a Simonei, minge de break irosită de Radwanska, as al Simonei, un challenge irosit tot de ea şi în cele din urmă game câştigat de româncă.

HALEP – RADWANSKA 2-1. Un game spectaculos, câştigat de Simona datorită greşelilor adversarei. Simona face primul break.

HALEP – RADWANSKA 1-1. Simona începe cu o dublă greşeală, dar apoi o pune în dificultate pe poloneză şi îşi câştigă serviciul, egalând la 1.

HALEP – RADWANSKA 0-1. Poloneza îşi câştigă destul de uşor serviciul

UPDATE 13.10 Începe meciul, cu Radwanska la serviciu.

SIMONA HALEP, locul 4 WTA, şi Agnieszka Radwanska, locul 6 WTA, se vor întâlni, sâmbătă, de la ora 13.00, în a doua semifinală a Turneului Campioanelor, de la Singapore. În primul meci din această fază, vor evolua, de la ora 09.30, americanca Serena Williams, locul 1 WTA, şi Caroline Wozniacki, locul 8 WTA, daneza fiind singura jucătoare care a câştigat toate cele trei meciuri din grupă.. Halep nu are un palmares pozitiv cu Agnieszka Radwanska, poloneza conducând întâlnirile directe cu 4-2. Românca s-a impus, în turul secund la Roma, în 2013, scor 6-7 (2), 6-1, 6-2, şi în semifinalele turneului de la Doha, în acest an, scor 7-5, 6-2. Ultimul meci dintre ele a avut loc în semifinalele turneului de la Indian Wells, ediţia 2014, când Radwanska a câştigat cu 6-3, 6-4. Tot poloneza a învins în 2011, în turul 3 al Australian Open, cu 6-1, 6-2, în finala turneului de la Bruxelles, din 2012, cu 7-5, 6-0, şi în turul 2 la Auckland, în 2013, cu 6-3, 6-1.

Fostă numărul 2 WTA în 2012, Radwanska, 25 de ani, a câştigat 14 titluri în carieră, a disputat o finală de Grand Slam, la Wimbledon (2012), şi a obţinut peste 16,5 milioane de dolari premii. Rezultatele ei la Turneul Campioanelor, în Grupa Albă, au fost următoarele (o victorie şi două înfrângeri): 6-2, 6-3, cu sportiva cehă Petra Kvitova, locul 3 WTA, 5-7, 3-6, cu Wozniacki şi 5-7, 7-6 (4), 3-6, cu rusoaica Maria Şarapova, locul 2 WTA. Ea s-a calificat în semifinale de pe locul 2, după ce a avut un procentaj de seturi câştigate mai bun decât Şarapova şi Kvitova.

Simona Halep, 23 de ani, le-a învins în Grupa Roşie pe Eugenie Bouchard (Canada), locul 5 WTA, scor 6-2, 6-3, şi pe Williams, scor 6-0, 6-2. Românca a pierdut, vineri, ultima partidă, scor 6-7 (7), 6-3, 3-6, cu Ana Ivanovici, locul 7 WTA, dar a încheiat prima grupa.

Sportiva din Constanţa este a treia româncă participantă la Turneul Campioanelor. Virginia Ruzici a fost prezentă la două ediţii ale Turneului Campioanelor, în 1977 şi 1978, fiind eliminată în ultimul tur.

Irina Spîrlea obţinuse până în prezent cele mai bune rezultate la Turneul Campioanelor, după ce a jucat două semifinale, în 1997 şi 1998, din trei participări (în 1996 a fost eliminată în primul tur).

Şi Spîrlea, şi Ruzici au jucat în sistemul eliminatoriu, pe un tabloul de 16 jucătoare. Actualul format, cu opt jucătoare împărţite în două grupe, a fost adoptat în 2003.

BNP Paribas WTA Finals, a 44-a ediţie a Turneului Campioanelor, reuneşte cele mai bune opt jucătoare şi cele mai bune opt perechi de dublu în anul în curs, care se întrec pentru premii de 6,5 milioane de dolari.

SIMONA HALEP. Jucătoarea Simona Halep, locul 4 WTA, a suferit, vineri, prima înfrângere la Turneul Campioanelor, scor 6-7 (7), 6-3, 3-6, în faţa sportivei sârbe Ana Ivanovici, locul 7 WTA, în ultimul meci al Grupei Roşii, dar românca se califică de pe prima poziţie în semifinalele competiţiei de la Singapore.

Ivanovici, care s-a impus în aproape două ore şi zece minute, a ratat calificarea în penultimul act al turneului, în ciuda victoriei obţinute. Ea trebuia să câştige partida cu Halep în două seturi pentru a se califica.

Setul obţinut de Halep, deja calificată înaintea meciurilor de vineri, îi permite astfel liderului mondial Serena Williams să-şi apere trofeul cucerit la ultimele două ediţii.

Partida de vineri a avut o desfăşurare ciudată, în prima sa parte, ţinând cont că de această întâlnire depindea prezenţa în semifinale a Serenei Williams. Ivanovici a început tare, cu servicii puternice, câştigând primul şi al treilea ghem. Halep a domolit-o repede şi a urcat scorul la 5-2, însă a urmat o serie de patru ghemuri fără replică pentru româncă. Susţinută de spectatori, Ivanovici a anulat cele două break-uri reuşite de Halep şi a trecut la conducere, cu 6-5. Sportiva din Constanţa a egalat la 6, reuşind astfel să-şi asigure numărul necesar de ghemuri pentru a rămâne pe locul 1 în Grupa Roşie.

Tie-break-ul a fost spectaculos, cu răsturnări de situaţie, ambele jucătoare având câte o minge de set. În cele din urmă, spotiva sârbă a reuşit să se impună cu 7-6 (7) şi părea că Simona Halep face un meci strategic, urmărind să-şi asigure primul loc în grupă şi să o elimine pe Serena Williams, care stătea „la mâna” acestui rezultat.

Setul al doilea a început echilibrat, dar tot românca a fost cea care a reuşit break-ul, în ghemul 4, şi s-a distanţat apoi la 4-1, moment în care a avut o minge de 5-1, pe serviciul adversarei. În loc să servească pentru set, românca s-a văzut din nou ajunsă de Ivanovici, la 4-3. Cu „ajutorul” înmulţirii greşelilor neforţate comise de Ivanovici, Halep a pus capăt speculaţiilor cu un nou break la acest scor şi cu un serviciu fructificat, câştigând setul cu 6-3. Acest set obţinut de Halep a scos-o în afara semifinalelor pe Ivanovici.

Rămasă fără miză, în afara premiului de 143.000 de dolari care se acordă pentru o victorie în grupă, partida s-a cam „stins” în al treilea set. Halep a jucat mai economicos, cu gândul la semifinala de sâmbătă, permiţându-i adversarei să obţină o victorie de palmares, după 7-6 (7), 3-6, 6-3.

Simona Halep şi-a asigurat prin calificarea în semifinale un premiu de 426.000 de dolari şi 530 de puncte WTA. Ea va mai primi un bonus de 37.000 de dolari dacă va pierde în acestă fază. Dacă va ajunge în finală, va primi 971.000 de dolari, iar dacă va câştiga turneul, 2,047 milioane de dolari.

Clasamentul Grupei Roşii este următorul: 1. Simona Halep, două victorii şi o înfrângere, 5 seturi câştigate din 7; 2. Serena Williams (SUA), două victorii şi o înfrângere, 4/6; 3. Ana Ivanovici, două victorii şi o înfrângere, 4/7; Eugenie Bouchard (Canada), trei înfrângeri.

Clasamentul Grupei Albe este următorul: 1. Caroline Wozniacki (Danermarca), trei victorii; 2. Agnieszka Radwanska (Polonia), o victorie şi două înfrângeri, 3/7; 3. Maria Şarapova (Rusia), o victorie şi două înfrângeri, 3/8; 4. Petra Kvitova (Cehia), o victorie şi două înfrângeri, 2/6.

În aceste clasamente diferenţierea s-a făcut la procentajul de seturi câştigate din totalul seturilor disputate.

După jucarea meciurilor din grupe, tabloul semifinalelor Turneului Campioanelor de sâmbătă este următorul:

ora 13.00: Simona Halep, locul 4 WTA – Agnieszka Radwanska, locul 6 WTA;

ora 09.30: Caroline Wozniacki, locul 8 WTA – Serena Williams, locul 1 WTA.

SIMONA HALEP. Fosta jucătoare de tenis Chris Evert a scris, vineri, pe Twitter, că Serena Williams ar trebui să o invite la cină pe Simona Halep, după ce ocupanta locului 1 WTA a reuşit să acceadă în semifinalele Turneului Campioanelor datorită româncei.

„Cred că Serena Williams ar trebui s-o scoată la cină pe Simona Halep, iar Agnieszka Radwanska pe Caroline Wozniacki; pentru că le-au ţinut în «viaţă»!”, a scris Evert.

De asemenea, cotidianul L’Equipe a notat că Serena Williams a ajuns în semifinalele Mastersului de la Singapore datorită Simonei Halep, în timp ce presa italiană precizează că „Halep o salvează pe Williams”.

Caroline Wozniacki a afirmat, după ce a învins-o pe Petra Kvitova şi a permis calificarea Agnieskăi Radwanska în semifinale, că poloneza i-a promis că o va duce la cumpărături dacă va câştiga meciul cu sportiva cehă: „Sper că se va ţine de promisiune. Îmi datorează o geantă”, a afirmat sportiva daneză.

Halep, calificată în semifinale înaintea zilei de vineri, a pierdut până la urmă, scor 6-7 (7), 6-3, 3-6, în faţa Anei Ivanovici.

Caroline Wozniacki, locul 8 WTA, a învins-o, vineri, cu scorul de 6-2, 6-3, după 70 de minute, pe sportiva cehă Petra Kvitova, locul 3 WTA, în ultimul meci al Grupei Albe a Turneului Campioanelor. Wozniacki a câştigat grupa cu trei victorii din trei meciuri şi s-a calificat în semifinale alături de poloneza Agnieszka Radwanska, locul 6 WTA, care a pierdut, tot vineri, ultimul ei meci, cu Maria Şarapova.

SIMONA HALEP.  Simona Halep a câştigat un set în meciul cu Ana Ivanovici, echivalent cu eliminarea sportivei sârbe şi calificarea liderului WTA, Serena Williams, în semifinalele Turneului Campioanelor, fază în care americanca o va întâlni pe daneza Caroline Wozniacki.

Ivanovici trebuia să câştige partida cu Halep în două seturi pentru a se califica. Ea a condus cu 7-6 (7) după primul set, dar românca a revenit şi s-a impus cu 6-3, în cel de-al doilea. Meciul continuă, scorul în decisiv fiind la ora transmiterii acestei ştiri de 2-1 pentru Ivanovici.

Astfel, Williams, învinsă de Halep, va ocupa locul 2 în Grupa Roşie şi o va întâlni pe câştigătoarea Grupei Albe, Wozniacki, locul 8 WTA.

În cealaltă semifinală, vor evolua Simona Halep, locul 4 WTA, şi poloneza Agnieszka Radwanska, locul 6 WTA şi locul 2 în Grupa Albă.

Meciurile din penultimul act al competiţiei de la Singapore se vor disputa sâmbătă.

SIMONA HALEP. Fostul internaţional Gheorghe Hagi a declarat, vineri, într-o conferinţă de presă, că jucătoarea de tenis Simona Halep poate câştiga Turneul Campioanelor de la Singapore, având în vedere maniera în care a învins-o pe Serena Williams, liderul clasamentului mondial.

„Ea poate câştiga Turneul Campioanelor. Toate jucătoarele sunt bune acolo, dar când câştigi de maniera în care a făcut-o cu numărul 1, nu are rost să mai întrebăm dacă îl poate câştiga”, a spus Hagi.

Gheorghe Hagi a afirmat că o felicită pe Simona Halep după fiecare meci, prin intermediul unui mesaj trimis pe telefonul mobil. „Simona e cel mai mare idol din momentul de faţă. De mulţi ani ne-a făcut să fim mândri de tot ce face. E o învingătoare, e un model pentru toţi în momentul de faţă. Am spus-o că în fiecare zi ea o să fie mai bună. A jucat foarte mult anul trecut, a fost puţin obosită acum şi cred că de la anul încolo va fi şi mai puternică, pentru că va căpăta experienţă, va fi mai rezistentă la toate competiţiile. E una dintre sportivele importante ale României, care îşi câştigă respectul şi o felicit. Ea ştie că nu întârzii să o felicit după fiecare meci câştigat, îi dau un mesaj tot timpul, aşa am făcut de la început şi e o obişnuinţă acum”, a completat Hagi.

Simona Halep, locul 4 WTA, a câştigat Grupa Roşie după ce obţinut opt ghemuri în meciul cu Ana Ivanovici, locul 7 WTA, şi o va întâlni pe Agnieszka Radwanska, locul 6 WTA şi locul doi în Grupa Albă, în semifinalele Turneului Campioanelor de la Singapore. În faza grupelor, Halep a dispus cu scorul de 6-0, 6-2, de liderul clasamentului WTA, americanca Serena Williams.