Featured, Sport

Simona Halep s-a răzbunat! Victorie mare în fața Johannei Konta în meciul de Fed Cup

Simona Halep a trecut de vedeta echipei Marii Britanii, Johanna Konta, în cel de-al treilea meci al confruntării de Fed Cup. Jucătoare de tenis din Constanța a câștigat în două seturi, scor 6-1, 6-3, iar România a preluat conducere în fața britanicelor cu scorul de 2-1.

Simona Halep nu i-a dat nici o șansă Johannei Konta în primul set. A pierdut un singur ghem și a reușit să-și adjudece acest prim set în doar 28 de minute. Jucătoarea din Marea Britanie pare surprinsă de jocul foarte agresiv al sportivei noastre și a făcut destul de multe greșeli neforțate.

Al doilea set a fost ceva mai echilibrat, Konta chiar a avut un break avans și conducea la un moment dat cu 3-1, însă Halep a revenit și după 43 de minute a încheiat setul. A luat 5 ghemuri la rând și s-a impus.

Urmează meciul dintre Irina Begu și Heather Watson și al treilea meci al zilei, cel de la dublu: Sorana Cîrstea/Monica Niculescu – Laura Robson/Jocelyn Rae.