Simona Halep, Sport

Simona Halep s-a calificat in sferturile turneului de la Miami

Simona Halep continua sa aduca bucurie romanilor, luptand pentru victorie cu o forta incredibila la fiecare meci in parte. Dupa victoria de duminica seara, jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari, luni seara (marți dimineața în România), după ce a dispus cu 6-3, 7-5 de italianca Flavia Pennetta, cap de serie nr. 15. Succesele Simonei Halep din ultima perioada sunt cu atat mai importante pentru romani cu cat ei stiu de moartea varului sportivei, Nicia Arghir, care s-a sinucis acum trei saptamani, la numai 29 de ani. Desi relatia dintre Simiona si Nicia se stie ca era una extrem de apropiata iar ea nu a putut fi prezenta la inmormantare, pentru ca ar fi insemnat sa renunte la turneul de la Indianapolis, tragedia nu si-a pus amprenta pe rezistenta fizica si mai ales psihica a sportivei care continua sa repurteze succes dupa succes.

Simona Halep

In ce priveste meciul castigat in aceasta dimineata, Halep, numărul trei mondial, a avut o revenire de senzație în setul al doilea și a obținut victoria după o oră și 31 de minute de joc. Debutul primului set a fost echilibrat, dar românca, aflată în premieră în sferturi la Miami Open, s-a desprins de la 2-2 la 5-2, după un prim break reușit, iar apoi a încheiat setul, cu 6-3, în 40 de minute.