Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells

Simona Halep s-a calificat în sferturile de la Indian Wells, după ce a învins-o cu scorul de 7-5, 6-1 pe Qiang Wang, locul 55 WTA. În etapa următoare, Halep o va întâlni pe croata Petra Martic (27 de ani, 51 WTA).

Simona Halep la Indian Wells! Simona Halep a declarat imediat după terminarea meciului că: „Știam cât e de bună, pentru că am jucat, în urmă cu câteva zile, la antrenamente, și m-a învins. Am încercat să țin mingea în joc, să nu greșesc atât de mult! Este o plăcere să vin aici pe terenul central să joc. Sper ca în sferturi să fiu mai bună decât astăzi!”.

Simona Halep a avut un prim set mai dificil, dar a înclinat balanţa pe finalul său, pentru ca apoi să domine actul secund. Românca a greşit destul de mult în primul set, în care a fost condusă cu 1-0 şi 2-1, dar a reuşit un prim break în ghemul cinci, preluând conducerea (3-2). Au urmat alte trei break-uri, după care Wang şi-a făcut serviciul şi a trecut în avantaj, 5-4. Halep a făcut apel la sfaturile antrenorului Darren Cahill, iar rezultatul s-a văzut imediat, Simona câştigând trei ghemuri la rând şi setul (7-5). În manşa secundă, Halep a câştigat primele trei ghemuri, apoi şi-a pierdut serviciul, însă nu a mai putut fi oprită, învingând cu 6-1.

Halep a avut procentaje net superioare la punctele realizate cu ambele servicii (64%-47% la primul, 50%-26% la al doilea), a avut mai multe mingi direct câştigătoare (16-12), dar mai puţine erori neforţate (27-29).

Jucătoarea născută la Constanţa şi-a asigurat un cec de 167.195 dolari şi 215 puncte WTA.

În sferturi, Halep o va înfrunta pe croata Petra Martic (27 ani, 51 WTA), victorioasă cu 6-3, 7-6 (4) în faţa jucătoarei cehe Marketa Vondrousova (18 ani, 54 WTA).

LIVETEXT

Victorie, Simona Halep, cu 6-1.

La un pas de victorie, scorul este 5-1 pentru româncă!

4-1 pentru Simona!

Wang o întrerupe pe Halep și scorul este 3-1.

3-0, Halep a revenit cu un joc impecabil.

2-0 și Simona pare de neoprit cu 5 GAME-uri la rând!

BREAK, Simona!

Ora 20.55: A început SETUL 2!

7-5 și Halep câștigă primul SET!

Simona prinde forță și va servi pentru set! Scorul este 6-5

Halep egalează, 5-5!

Simona este condusă cu 5-4 și intervine antrenorul Daren, care o sfătuiește să fie mai agresivă, dar mai răbdătoare.

4-4 BREAK WANG!

Simona revine cu un forehand spectaculos și scorul este 4-3!

Chinezoiaca primește cadou un GAME și egalează 3-3.

BREAK, HALEP și scorul este 3-2 pentru româncă!

Chinezoaica revine iar la conducere și scorul este 2-1.

Simona a fost condusă de Qiang, însă a revenit cu egalarea 1-1!

Meciul a început la ora 20.06!

În cadrul unei conferinţe de presă, constănţeanca a admis că îi cunoaşte jocul lui Wang: „În urmă cu câteva zile m-am antrenat cu ea, este o adversară dificilă. Joacă foarte bine şi mă aştept la un meci greu. Va fi un meci diferit faţă de cel cu Caroline, dar sunt pregătită. Vreau să mă recuperez cât mai bine şi voi da totul pentru a obţine victoria”.

ȘTIREA INIȚIALĂ

Simona Halep are șanse să ajungă în sferturile de finală în compania învingătoarei din partida Marketa Vondrousova (Cehia / 54 WTA) – Petra Martici (Croaţia – 51 WTA). Halep şi Wang nu s-au întâlnit niciodată în circuitul WTA.

SIMONA HALEP, INDIAN WELLS // Simona Halep, 26 de ani, numărul unu mondial, s-a calificat cu dificultate în optimile de finală ale turneului WTA de la Indian Wells, dotat cu premii totale de 7.972.535 dolari, după ce s-a impus în trei seturi în faţa americancei Caroline Dolehide, cu 1-6, 7-6 (3), 6-2.

SIMONA HALEP, INDIAN WELLS // Simona Halep a avut nevoie de două ore şi 6 minute pentru a trece de Dolehide (19 ani, 165 WTA), care în runda anterioară o eliminase pe Dominika Cibulkova (Slovacia, cap de serie numărul 30).