Featured, Sport

Simona Halep s-a calificat în optimi la Madrid după un meci fabulos

Simona Halep, deținătoarea titlului, s-a calificat cu mari emoții în optimile de finală ale turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 5.439.350 de dolari, marți, după ce a trecut de italianca Roberta Vinci cu scorul de 6-3, 2-6, 7-6 (2).

Halep (25 ani, 8 WTA) a obținut victoria în fața italiencei (34 ani, 34 WTA) după o oră și 55 de minute, grație unei reveniri remarcabile în setul decisiv.

Începutul meciului a fost echilibrat, dar Vinci a reușit break-ul la 2-2, însă imediat Halep a câștigat și ea contra serviciului, iar apoi a dominat setul, câștigând cu 6-3.

După un început echilibrat de set secund (2-2), Simona nu a mai reușit să-și facă jocul, a evoluat tot mai crispat, iar italianca a adunat punct după punct, câștigând setul cu 6-2.

În setul decisiv, după ce fiecare a câștigat câte un ghem, Vinci a părut de neoprit, reușind 11 puncte consecutive, iar scorul a devenit 4-1. Italianca a condus apoi cu 5-2 și era foarte aproape de câștigarea meciului. Halep a reușit o revenire formidabilă, a adunat punct după punct și a restabilit egalitatea, 5-5, apoi s-a ajuns în tie break, unde românca a fost mai atentă, a greșit mai puțin și s-a impus cu 7-2.

Halep a reușit 4 ași (Vinci 2) și a comis 3 duble greșeli (la fel ca Vinci), fiecare a avut 28 de winners, dar Vinci a comis 25 de erori neforțate, față de 14 ale româncei.

Halep o conduce acum cu 5-2 pe Vinci, în fața căreia câștigase ultimele trei meciuri. Italianca s-a impus în 2012 la Paris, în primul tur, cu 6-4, 6-4, și în 2013, tot la Paris, cu 6-0, 6-3, iar Simona a învins în 2012 la Barcelona, cu 6-1, 6-3, în optimi, în 2013 la Roma, cu 6-4, 6-2, în optimi, și tot în același an la ‘s-Hertogenbosch, în optimi, cu 6-0, 6-1, precum și în 2014, în finală la București, cu 6-1, 6-3.

Românca și-a asigurat un cec de 68.010 euro și 120 puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi Samantha Stosur, pe care Halep a învins-o la sfârșitul lunii martie, în optimi la Miami, cu 4-6, 7-5, 6-2. Halep o conduce pe Stosur (33 ani, 26 WTA) cu 5-4 la general. Stosur a trecut marți în turul doi la Madrid de Mariana Duque-Marino (Columbia), cu 6-3, 7-5.

Halep va juca marți și la dublu, în optimi, alături de Irinei Begu, contra perechii Nao Hibino (Japonia)/Alicja Rosolska (Polonia).