Simona Halep, Sport

Simona Halep, eliminată în primul tur la Madrid

Simona Halep a oferit duminica prima mare surpriza, neplacuta pentru noi insa,  a turneului de la Madrid. Jucatoarea româncă (locul 2 WTA), finalista anul trecut, a fost eliminată în primul tur de Alize Cornet, cu 7-6 (6), 6-3. Din cauza acestui esec, Simona Halep poate pierde locul 2 mondial dacă Şarapova va ajunge în turul 3 la turneul de la Madrid.

Jucatoarea noastra a făcut foarte multe greșeli, sustin specialistii, greseli care au costat-o în cele din urma. Singurul moment în care Halep s-a aflat la carma partidei a fost în primul set, cand a reușit breakul și a servit pentru set.

Nu și-a fructificat serviciul, iar Cornet a revenit și a câștigat setul în tie-break. În setul secund, Halep a cedat clar și a pierdut categoric, scor 3-6. Aceasta e a 3-a victorie a lui Cornet în fața lui Halep în 4 dispute directe.

România rămâne pe tabloul principal la Madrid cu Irina Begu, care s-a calificat deja în turul doi, şi cu Andreea Mitu, care va juca astăzi în primul tur.