Sport, Stiri

SIMONA HALEP-ANDREA PETKOVIC 7-6, 5-7, 7-6 în turul III la CHINA OPEN

Simona Halep a trecut, joi, cu 7-6, 5-7, 7-6 de Andrea Petkovic în turul III de la China Open. Meciul a fost foarte disputat, cu Simona Halep castigat ambele seturi la tie-break.

simona halep

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a învins-o, joi, cu scorul de 7-6 (4), 5-7, 7-6 (1), pe sportiva germană Andrea Petkovic, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 15, şi s-a calificat în sferturile de finală ale China Open, cu premii de 5,4 milioane de dolari.

Simona Halep şi-a asigurat prin acest succes un cec de 107.750 dolari şi 215 puncte WTA, iar în următorul tur o va întâlni pe învingătoarea dintre Sabine Lisicki (Germania) şi Ana Ivanovic (Serbia/9).

Simona Halep a reuşit un break în meciul cu Petkovic în chiar ghemul al treilea, pentru 2-1, dar nemţoaica a întors imediat scorul (3-2) şi cele două au mers cap la cap până în tiebreak, unde Halep a avut 4-0, 5-1, Petkovic a redus diferenţa la 5-4, dar românca a încheiat setul cu 7-6 (4).

Simona Halep a început bine setul al doilea a condus cu 2-0, a pierdut apoi cinci ghemuri la rând (5-2 pentru Petkovic), însă a avut o revenire puternică, egalând la 5-5. Andrea Petkovic a reuşit un nou break şi apoi a egalat situaţia la seturi, cu 7-5.

În setul decisiv, Simona Halep a condus cu 4-0, Petkovic a revenit la 4-3, Halep s-a desprins la 5-3, dar germanca a egalat şi s-a ajuns din nou în tiebreak, unde românca nu i-a lăsat nicio şansă adversarei, învingând cu 7-6 (1).

Simona Halep este programată să joace miercuri şi la dublu, alături de Raluca Olaru, cu perechea spaniolă Garbine Muguruza / Carla Suarez Navarro, în optimile de finală.