Simona Halep

Simona Halep a pierdut primul meci din Fed Cup cu Pliskova. Vezi ce zice despre asta

Cehia conduce Romania cu 1-0 in sferturile de finala ale Fed Cup dupa ce Simona Halep a pierdut sambata cu Karolina Pliskova, scor 7-6, 4-6, 2-6.

Deși a cîștigat primul set, Simona Halep a pierdut meciul, după ce Pliskova a revenit și s-a impus în seturile doi și trei.

În seturile doi și setul trei, Pliskova și-a îmbunătățit vizibil jocul, iar Simona nu a reușit să se mențină la nivelul adversarei.

Cehia conduce cu 1-0 la general, iar speranțele României se leagă de Monica Niculescu, care va juca împotriva Petrei Kvitova.

„Nu știu de ce am pierdut setul 2, chiar aveam moralul sus, stăteam bine. La 5-4 în setul 2 m-am enervat puțin cam mult. De obicei nu mi se întîmplă asta. Speram să închei acel ghem (la 4-4) și cred că altul ar fi fost rezultatul”, a afirmat Halep, imediat după meci.

”Publicul a fost minunat, a fost alături de mine, dar Cehia a avut o galerie mult mai gălăgioasă, ne-a dominat puțin. Îmi cer scuze că am dezamăgit fanii, am jucat OK, dar se putea mai mult. Fizic azi am fost OK, e normal după o perioadă grea să nu fiu la formă maximă, dar am fost bine. Ghemul de la 4-4 m-a descurajat un pic şi, apoi, m-am gândit prea mult de ce nu am putut să închei. Din cauza aceasta cred că am fost un pic mai jos, din punct de vedere al moralului. În setul trei, m-a dominat. Ea a avut mai multă încredere decât mine în setul trei. A servit foarte bine, nu am reuşit să citesc serviciul ei aproape deloc, a fost solidă şi a meritat să câştige. Eu am avut scăpări, e normal şi trebuie să accept şi să merg înainte.”, a mai zis Halep la Dolce Sport.