Simona Halep, Sport

Simona Halep a câștigat meciul zilei la Indian Wells şi s-a calificat în optimi

”Am jucat cu Varvara și în trecut și știam că evoluează foarte bine. A foarte cald și a fost un meci greu. Adversara joacă foarte bine și este mereu greu să joc împotriva ei. Am făcut tot ce am putut. Am luptat pentru fiecare punct. Îmi place să joc acest turneu”, a afirmat Simona Halep. Despre galerie, Simona a spus: ”Vă mulțumesc că veniți după mine peste tot”.Simona a fost mai tare în decisiv, când a început slab cu serviciul, adversara făcându-i break, dar a continuat cu șase game-uri consecutive victorioase. Campioana României s-a apărat bine, determinându-i pe comentatorii americani să constate că nu există în circuit o jucătoare mai rapidă decât Simona. Dar a ratat cu serviciul, comițând 7 duble greșeli și a părut extenuată la final.

Halep11-e1426413620578-765x553

Simona termină meciul epuizată fizic. ”Ole, ole, ole, Simona – victorie!” și ”Simona, hai pe ei, să luăm și setul 3!” au strigat fanii români.

Simona Halep a ”rezolvat” iute primul set, după 37 de minute. Numărul 3 WTA are parte de galerie și la Indian Wells. Suporterii au venit la meci cu steagul României și îmbrăcați în tricourile naționalei de fotbal. S-a scandat ”România, România, ole, ole, ole!”, ”Simona, victorie!” și ”Hai, Simona, hai, Simona, haide!”.

Simona Halep va disputa mâine dimineață meciul cu Varvara Lepchenko (SUA – 31 WTA) din turul III de la Indian Wells, în direct la Dolce Sport.

Întâlnirea se va desfășura pe terenul central și nu va începe mai devreme de ora 5:30 (ora României).

Este ultima partidă a zilei, organizatorii consideră partida main eventul rundei. Simona va intra în arenă după meciurile lui Roger Federer și Rafael Nadal.

Titluri în 2015: 2-0
Întâlniri directe: 1-0 (Simona Halep a invins-o pe Varvara Lepchenko la Australian Open in 2014, scor 4-6, 6-0, 6-1).
Titluri în carieră: 10-0
Locul în clasamentul WTA: 3-31
Bani câștigați din tenis: 7,413,879 de dolari vs 2,700,129 de dolari.
 În această seară va evolua și Victor Hănescu (146 ATP). Tenismenul român se va confrunta cu Andreas Seppi (33 ATP) pe terenul șase, după meciul dintre Martin Klizan și Lukas Rosol, care va începe la ora 20:00 (ora Romaniei).