Romania s-a calificat la barajul pentru Cupa Mondiala. Bine că a pus osu’ şi Olanda

Naţionala a înfrânt Estonia cu scorul 2-0

ciprian-marica-romania-estonia
Ciprian Marica, autorul celor două goluri ale partidei

Echipa nationala a Romaniei s-a calificat cu greu la barajul pentru Cupa Mondiala din 2014, dupa ce a castigat meciul cu Estonia de pe teren propriu cu scorul de 2-0. Ajutati si de victoria Olandei din Turcia, scor 2-0, tricolorii vor disputa doua meciuri decisive pentru accederea la turneul final organizat de Brazilia.

Jucatorii lui Victor Piturca au primit o veste buna inca din startul partidei cu Estonia. La doar 8 minute de la primul fluier de pe National Arena, stadionul a izbucnit in urale: Olanda deschidea scorul in Turcia prin Robben, iar barajul era tot mai aproape.

Acest lucru nu i-a ajutat pe tricolori sa se descatuseze, ba dimpotriva. Meciul s-a desfăşurat greoi şi jucătorii români păreau neatenţi la mingea din teren, pasând de cele mai multe ori fără destinaţie. Fluieratul tribunei pentru întârzierile de joc, nu le-a dat nici un impuls.

Primele ocazii ale meciului le-au apartinut estonilor, care au tras primul semnal de avertizare in minutul 18, cand sutul lui Vassiljev s-a dus putin pe langa poarta.

Un adevarat asediu la poarta lui Tatarusanu s-a produs in minutul 24, cand jucatorul Stelei a fost nevoit sa respinga in doua randuri, la suturile periculoase trimise de Puri si Kink.

Imprecisi in jumatatea adversa, baietii lui Piturca au fost salvati de un penalti scos de Bogdan Stancu in minutul 30, dupa o pirueta in careul advers. Ciprian Marica a deschis scorul fara probleme de la punctul cu var si biletele pentru baraj erau practic in buzunarele noastre.

Pana la pauza, tricolorii au decis sa faca pasul inapoi si sa loveasca pe contraatac. Marica a fost in prim plan, insa a ratat doua sanse bune de a marca.

Olandezii au tinut insa sa ne scuteasca de emotii, iar in minutul 51 Snejder a facut 2-0 la Istanbul, spre bucuria celor prezenti pe National Arena, care au izbucnit in urale.

Jucatorii nationalei au considerat că se pot relaxa până la finalul meciului, stârnind furia spectatorilor, acestia fluierandu-i pe jucatori in dese randuri. Şi se plângeau în urmă cu câteva ore de meci că vin prea puţini spectatori la meci…

Intr-un moment in care si estonii au renuntat sa mai spere, tricolorii au facut 2-0 in minutul 81, dupa ce Marica a fructificat cu o lovitura de cap o centrare perfecta a lui Matel din partea dreapta.

S-a terminat 2-0 pentru nationala Romaniei, scor care, prin prisma celorlalte rezultate din grupa, ne permite sa mergem la barajul pentru Cupa Mondiala.

Romania a incheiat grupa pe locul secund, cu 19 puncte, fiind urmata de Ungaria (17 puncte), Turcia (16 puncte), Estonia (7 puncte) si Andorra (0 puncte). Grupa a fost castigata de Olanda (28 de puncte), care va merge direct la turneul final.

Tragerea la sorti pentru stabilirea meciurilor de baraj va avea loc pe 21 octombrie, la Zurich. Prima mansa se va disputa pe 15 noiembrie, iar returul patru zile mai tarziu.