Showbiz, Stiri, Ultima Ora

România are reprezentant la Eurovision

Câştigătorul Eurovisionului naţional este Cezar Ouatu

Cezar OuatuLa Eurovisionul naţional, în urma voturilor publicului şi celor ale juriului, România şi-a ales reprezentantul pentru Concursul internaţional Eurovision care se va desfăşura la Malmo, în Suedia, la mijlocul lunii mai: contratenorul Cezar Ouatu care, cu piesa „It’s my life” compusă de Cristian Faur, s-a clasat pe primul loc în preferinţele publicului (primind 12 puncte) şi pe locul 3 în clasamentul juriului (acumulând încă 8 puncte). Pe locul 2, la numai un punct diferenţă, s-a clasat trupa Electric Fence, care a fost preferata juriului, dar s-a clasat numai pe locul 4 în topul alcătuit de public. Pe locul 3 a fost Luminiţa Anghel, care s-a clasat a doua în topul juriului şi a treia în clasamentul publicului, obţinând în total 18 puncte. Robert Turcescu şi trupa sa Casa Presei au completat clasamentul, situându-se pe locul 4 în final, cu 12 puncte, Turcescu fiind pe locul 2 în clasamentul publicului (loc convertit în 10 puncte), dar pe locul 9 în clasamentul juriului, obţinând numai 2 puncte. Câştigătorul de la „Românii au talent”, Narcis Iustin Ianău a reuşit să iasă pe locul 6 în clasamentul publicului, dar în opinia juriului a fost pe ultimul loc. Cu cele 5 puncte obţinute de la public, Narcis Iustin Ianău a terminat concursul pe locul 8. Una peste alta, cu toate suspiciunile caracteristice tuturor concursurilor de pe la noi, cu tot scandalul de rigoare, cu toate bănuielile care planează asupra evenimentului, avem reprezentant la Eurovision. N.M.