Rapid – Dinamo 0-3. În 10 oameni aproape întreaga partidă, „câinii” s-au impus lejer în Giulești

Rapid a cedat în Giulești cu Dinamo, scor 0-3, dupa ce oaspetii au jucat in 10 oameni timp de 83 de minute, iar fanii „visiniilor” i-au cerut din nou demisia lui Ionel Ganea.

-articles_40185_51589

„Câinii” au avut un șoc în startul partidei. Nedelcearu a fost eliminat în minutul 7 după ce l-a faultat ca ultim apărător pe Buș.

Dinamo a domolit atacurile rapidiștilor și pe final de repriză, Cordoș a marcat la un corner, cu o lovitură de cap. Paradoxal, repriza secundă a fost dominată de oaspeți. Alexe a ratat doua ocazii mari, dar a reușit apoi să înscrie golul doi al „câinilor”, singur cu Drăghia. În prelungiri, Bărboianu a stabilit scorul final din penalty.

–––––

FINAL | Rapid – Dinamo 0-3 (Cordoș 38, Alexe 83, Bărboianu 90+4)

Min 79 – Alexe suteaza din unghi, Draghia respinge in corner

Min 75 – Ocazie imensa a lui Dinamo! Matei ii paseaza lui Alexe, care trimite in bara transversala

Min 55 – Tînc primeste cartonas galben

Min 55 – Coman scapa singur, dar Fai a intervenit senzational prin alunecare si a blocat

Min 50 – Coman paseaza in diagonala pentru Cojocnean, care e surprins in ofsaid

Min 46 – A inceput repriza a doua

Min 45+1 – Pauza

Min 45+1 – Lazar centreaza in fata portii, iar Bilinski rateaza incredibil, din 5 metri

Min 38 – Goool Dinamo! 0-1. Cordoș reia cu capul din 6 metri si deschide scorul

Min 35 – Cordos are o interventie prin alunecare excelenta asupra lui Balint

Min 28 – Cojocnean centreaza, Coman reia putin pe langa poarta

Min 26 – Posesia balonului: 54%-46%

Min 17 – Bilinski reia centrarea lui Fai, mingea e deviata in corner

Min 16 – Marc iese si degajeaza pana la Calin, care trimite de la distanta spre poarta goala. Fai ajunge la minge si intercepteaza

Min 14 – Contraatac al lui Dinamo, pasa lui Matei e blocata de Mendy

Min 13 – Cordos vede si el galben

Min 12 – Balint primeste galben pentru o intrare periculoasa la Cordos

Min 10 – Dinamovistii nu reusesc sa treaca de centrul terenului. Giulestenii preseaza

Min 7 – Nedelcearu il faulteaza pe Bus la marginea careului de 16 metri, din pozitia de ultim aparator. Alexandru Tudor acorda lovitura libera si cartonas rosu pentru dinamovist!

Min 3 – Bus scapa pe contraatac, dar trimite peste poarta

Min 1 – Fluier de start

–––

UPDATE 19:15 | EXCLUSIV | Dolce Sport și www.dolcesport.ro au aflat echipele de start din derby-ul Rapid – Dinamo:

Rapid: Drăghia – Tînc, Mera, Iacob, Mendy – V. Negru, Călin – Cojocnean, Coman, Buș – Balint

Rezerve: Bornescu – D. Lung, N. Vasile, I. Roșu, Milinceanu, Săndulescu, Martin

Dinamo: Marc – Fai, Nedelcearu, Cordoș, S. Filip – Bărboianu, Boubacar – C. Matei, V. Lazăr, D. Rotariu – Bilinski

Rezerve: Kovacs – Ad. Popa, Grecu, Elton, I. Șerban, Gavrilă, Alexe

–––––

Cu doar două victorii în primele 8 etape, giuleștenii se văd în fața unui test extrem de important. Ionel Ganea are însă probleme importante de lot – nu poate conta pe Cătălin Savin, Emil Dică și Daniel Pancu.

Statistica nu le este deloc favorabilă giuleștenilor: au o singură victorie pe teren propriu în acest sezon, iar în fața dinamoviștilor nu au mai câștigat acasă din 2008.

De cealaltă parte, antrenorul Flavius Stoican are foarte puține temeri. Singurul absent este Alexandre Durimel, accidentat în meciul de Cupă cu Fortuna Câmpina. În rest, tot lotul este disponibil, iar tehnicianul poate conta acum și pe Fai și Bărboianu, reveniți după suspendare.

Nici dinamoviștii nu au o linie de clasament impresionantă în deplasare. Au o singură victorie pe teren străin în acest sezon, iar în ultimele 3 meciuri jucate în deplasare au strâns doar 2 puncte.