Proba de la Monterrey le-a venit de hac. Ana Bogdan şi Gabriela Ruse nu s-au calificat

Perechea română Ana Bogdan Elena Gabriela Ruse a ratat calificarea în finala probei de dublu din cadrul turneului de tenis din oraşul mexican Monterrey (WTA), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după ce a fost învinsă, sâmbătă, de cuplul australian Monique Adamczak/Jessica Moore cu 6-7 (2), 6-3, 10-5, în semifinale, potrivit Agerpres.

Ana Bogdan şi Ruse s-au înclinat după o oră şi 42 de minute.În primul set, ele au condus cu 4-1 şi 5-3, dar adversarele au întors scorul şi au avut 6-5. S-a ajuns în tiebreak, unde Bogdan şi Ruse au obţinut victoria după ce au câştigat ultimele cinci puncte, de la 2-2. În actul secund, Adamczak şi Moore au condus de la un capăt la altul, câştigând cu 6-3. Ele au dominat şi super tiebreak-ul în partea sa a doua, învingând clar, cu 10-5.

Cele două românce vor primi un cec de 3.435 dolari şi 110 puncte WTA la dublu.