Actualitate

Portugalia este noua Regină a Europei

Campionatul European s-a terminat și conform așteptărilor, trofeul nu a fost cucerit de niciuna dintre marile forțe fotbalistice.

În finala Campionatului European, Franța și Portugalia s-au luptat pentru pune mâna pe trofeul mult râvnit. Portugalia a fost cu inițiativa dar nu au avut posibilitate reală de a depăşi centrul terenului, unul aglomerat de francezi.

Portugalia a suferit enorm prin pierderea căpitanuluib Cristiano Ronaldo care a părăsit terenul în lacrimi după ce Payet l-a lovit în genunchiul stâng cu o intrare dură, inutilă, pe care arbitrul nu a acordat nimic. Astfel, în minutul 25, Ronaldo a fost schimbat cu Quaresma în aplauzele Stade de France.
Prima repriză s-a terminat la fel cum a început, 0-0. A urmat o repreiză a doua în care ocaziile au fost și de o parte și de cealaltă, dar nu s-au concretizat pe tabela de scor.

În prelungirile meciului, când toți se așteptau să se ajungă la loviturile de departajare, liniștea s-a așternut pe Stade de France. Eder a prins un şut de excepţie de la 25 de metri, iar Lloris nu a avut ce face. Gol superb pentru Portugalia care a devenit astfel noua campioană a Europei.