Partida Pliskova și Halep, în direct, la Turneul Campioanelor

Simona Halep, numărul cinci mondial, a ratat calificarea în semifinalele Turneului Campioanelor de la Shenzhen (China), după ce a fost învinsă, vineri, de Karolina Pliskova (Cehia), cu 6-0, 2-6, 6-4, în ultimul meci din Grupa Violet.

UPDATE 16:55 – Simona Halep (5 WTA) a pierdut, vineri, în fața Karolinei Pliskova (2 WTA), cu scorul de 0-6, 6-2, 4-6 în partida din Grupa Mov a Turneului Campioanelor.

Primul set a fost câştigat fără probleme de jucătoarea din Cehia. Karolina Pliskova a început calmă şi sigură pe ea meciul decisiv cu Simona Halep. În doar 13 minute a dus scorul la 4-0 la game-uri. Jucătoarea din Cehia a continuat să se impună în faţa Simonei Halep şi a câştigat primul set la 6-0, după doar 21 de minute de joc.

În actul secund, Simona a început cu un break, câştigând astfel primul game al partidei. Halep a câştigat şi pe propriul serviciu, dar a fost egalată la game-uri de Pliskova, 2-2. Fostul lider mondial a câştigat însă următoarele patru game-uri la rând şi s-a impus în setul doi, scor 6-2, după 37 de minute de joc, ducând meciul în decisiv.

Setul decisiv a început cu un break reușit de Simona Halep. La scorul de 2-1 la game-uri, Karolina Pliskova a reușit un break, scorul transformându-se în 2-2. Scorul a devenit 4-2, Pliskova trecând în avantaj, după ce a mai reușit o minge de break în fața jucătoarei române. Halep a mai redus din diferența la game-uri, scorul devenind 5-4, după un break reușit de româncă. Karolina Pliskova a reușit victoria după o oră și 45 de minute.

În urma victoriei obținute în fața Simonei Halep, Karaolina Pliskova a devenit cea de-a patra jucătoare calificată în semifinalele Turneului Campioanelor.

Turneul Campioanelor dispune de premii în valoare totală de 14.000.000 de dolari.

UPDATE 16:50 – 6-4 pentru Pliskova care câștigă meciul cu 2-1! Simona, eliminată de la Turneul Campioanelor.

UPDATE 16:47 – Meciul devine nerecomandat celor cu probleme cardiace. Simona face break și se apropie la un game de Pliskova care conduce cu 5-4. Hai Simona!

UPDATE 16:43 – Halep face repede puncte și reduce din diferență: 5-3 pentru jucătoarea din Cehia, care va servi.

UPDATE 16:41 – Simona a căzut psihic și nu mai joacă aproape nimic. Pliskova a făcut repede 5-2 și este la un game de victorie. Halep va servi pentru a rămâne în meci.

UPDATE 16:38 – 4-2 pentru Pliskova care și-a ridicat considerabil nivelul de joc și a greșit mai puțin. Momente dificile pentru Simona.

UPDATE 16:34 – 3-2 pentru Pliskova care revine în forță de 0-2. Un game foarte disputat, cu multe mingi decisive salvate de Halep, dar din păcate fără un rezultat pozitiv pentru ea. Va servi Simona. „Nu poți câștiga meciul dacă o faci ca în ultimele 15 minute”, îi reproșează Cahill, ușor supărat. „Fă punct cu punct și respectă ce am vorbit mai devreme”, a continuat acesta.

UPDATE 16:26 – Momentul nu este favorabil pentru Halep. Pliskova face break la zero și scorul devine 2-2.

UPDATE 16:21 – Pliskova întrerupe o serie de șase gameuri câștigate de Simona și face 2-1. Urmează să servească jucătoarea din Constanța. Este un moment psihologic în setul decisiv. Simonei îi trebuie neapărat victorie în game-ul de serviciu.

UPDATE 16:19 – 2-0 pentru Simona care joacă excelent. La pauza dintre seturi a vorbit din nou Cahill care i-a corectat un pic plasamentul în teren. Este drept, Pliskova pare descumpănită și face multe erori. Va servi jucătoarea din Cehia.

UPDATE 16:13 – Debut perfect de set decisiv. Simona face break și conduce cu 1-0. Va servi jucătoarea noastră.

UPDATE 16:07 – 6-2 pentru Halep, care egalează la seturi: 1-1. Simona câștigă un game foarte disputat, cu multe răsturnări de situație și duce meciul în decisiv. Multe mingi de break anulate de Halep care este încurajată zgomotos de românii din tribune.

UPDATE 15:58 – Încă un break reușit de Simona care conduce acum cu 5-2. Jucătoarea noastră este la un game distanță de câștigarea setului secund. Este sigur: discuția cu Daren Cahill a ajutat-o enorm.

UPDATE 15:55 – Perfect. Simona își face serviciu și se distanțează la 4-2 în setul al doilea. Va servi, sub presiune, jucătoarea din Cehia.

UPDATE 15:51 – Rebreak extraordinar reușit de Simona care conduce cu 3-2 și va servi. Semne bune: Pliskova a început să facă greșeli neforțate.

UPDATE 15:46 – Break la zero reușit de Pliskova, pe un serviciu foarte prost al Simonei. Scorul este egal: 2-2. Jucătoarea din Cehia urmează să servească.

UPDATE 15:42 – Serviciu devastator al Karolinei Pliskova care reduce din diferență și câștigă game-ul la zero. Simona conduce acum cu 2-1 și va servi.

UPDATE 15:40 – Două duble greșeli la serviciu și pentru Halep care a salvat o minge de break, dar face 2-0. Se pare că sfaturile lui Cahill au ajutat-o pe Simona care este încurajată de fanii români din tribună. Urmează la serviciu jucătoarea din Cehia.

UPDATE 15:33 – Două duble greșeli făcute la serviciu de Pliskova și Simona începe setul doi cu break. Așadar, 1-0 pentru Halep care va servi.

UPDATE 15:29 – 1-0 la seturi. Karolina Pliskova a distrus-o pe Halep în primul set pe care îl câștigă cu 6-0. Daren Cahill va sta de vorba cu Simona. Poate indicațiile o vor ajuta pe jucătoarea noastră în setul al doilea.

UPDATE 15:26 – Pliskova câștigă foarte ușor un nou game și conduce cu 5-0.

UPDATE 15:23 – 4-0 pentru Pliskova în doar 13 minute. Halep nu se regăsește. Urmează la serviciu jucătoarea din Cehia.

UPDATE 15:19 – Început slab de meci pentru Halep. Jucătoarea noastră este condusă cu 3-0. Urmează să servească Simona Halep.

UPDATE 15:15 – Game foarte disputat, câștigat de jucătoarea din Cehia. Break realizat de Pliskova care conduce cu 2-0.

UPDATE 15:10 – A început meciul. Pliskova și-a făcut repede serviciul și conduce cu 1-0 în rimul set. Va servi Simona.

Știrea inițială:

Simona Halep – Karolina Pliskova, la Turneul Campioanelor 2019. Simona Halep joacă pentru a se califica în semifinalele Turneului Campioanelor cu Karolina Pliskova. Halep și Pliskova s-au întâlnit de zece ori până acum, iar jucătoarea noastră conduce detașat, cu 7-3, în scorul întâlnirilor.

Simona Halep și Karolina Pliskova revin pe terenul de la Shenzhen. Vineri, 1 noiembrie, după ora ora 14:00, Simona Halep, fostul lider mondial, o va întâni pe a doua clasată în ierarhia WTA, Karolina Pliskova, în meciul care va decide cine va fi ultima calificată în semifinalele Turneului Campioanelor.

Simona Halep a început bine competiţia. În primul meci din Grupa Mov s-a impus în faţa Biancăi Andreescu, în trei seturi, scor 3-6, 7-6, 6-3, în timp ce în a doua partidă a fost învinsă de Elina Svitolina (5-7, 3-6).

„O să mă focusez pe jocul meu. Voi avea un plan de joc şi voi şti ce este de făcut pentru a câştiga. Vreau neapărat să înving, obiectivul principal este calificarea în semifinale. Am deja 4 ani fără să ies din grupe. Dar vom vedea. Am speranţe că mă voi recupera, în acest moment sunt puţin obosită şi am speranţe că voi juca mai bine decât azi”, a spus Simona Halep, la finalul meciului cu Svitolina, care a dezvăluit ce a vorbit cu antrenorul ei, Darren Cahill, referitor la înfrângerea suferită: „Trebuie să schimb ceva din punct de vedere tactic. Am vorbit cu Darren după meci despre asta. De fapt, este ceva ce trebuie sa schimb. Voi continua să îmi schimb jocul, să vin cu ceva nou din punct de vedere tactic”.

De cealaltă parte, adversara de vineri, jucătoarea din Cehia a pierdut primul meci de la Turnul Campioanelor, în faţa Svitolinei, şi a ajuns în lupta pentru „Careul de Aşi”, după ce Bianca Andreescu s-a retras în a doua partidă din cauza durerilor la genunchi.

„Va fi un meci pe care îl va câştiga cine are nervii mai tari! Asta pentru că amândouă ştim că cine pierde, pleacă acasă. Dar suntem obişnuite cu acest lucru. Va fi un meci dificil pentru mine, ea va încerca schimburi cât mai lungi, seamănă la stil cu Elina Svitolina şi chiar dacă am pierdut în faţa ei nu am făcut un meci rău. Svitolina a bătut-o şi pe Simona, aşa că va fi un meci echilibrat. Am jucat contra ei pe toate suprafeţele, poate mai puţin pe iarbă. Nu cred că va apărea ceva nou, ne ştim bine, ea are jocul ei, eu am stilul meu. Nu va conta suprafaţa de joc, dar pentru că este mai lentă, vom juca mai mult, cu schimburi mai lungi. Am văzut meciurile ei, cum construieşte punctele, am învins-o ultima oară la Miami, am încredere în mine”, a spus Karolina Pliskova, înaintea duelului cu Simona Halep.

Simona Halep și Karolina Pliskova, 7-3 în scorul întâlnirilor directe
Simona Halep și Karolina Pliskova s-au întâlnit de zece ori până acum, iar românca conduce cu 7-3 în întâlnirile directe. Ultimul meci l-a câştigat jucătoarea cehă, scor 7-5, 6-1, în semifinale, la Miami, în luna martie. Simona Halep a învins în meciul anterior, cu scorul de 6-4, 5-7, 6-4, din februarie, la Ostrava, în Cupa Federaţiei.

Învingătoarea din această partidă va merge în semifinale, alături de ucraineanca Elina Svitolina (locul 8 WTA).

În primul meci al zilei de vineri, de la ora 12.30, Elina Svitolina, deja calificată după primele două etape, o va întâlni Sofia Kenin, locul 12 WTA. Aceasta o va înlocui pe Bianca Andreescu, care s-a restras din turneu din cauza unor probleme medicale.