Olanda, câștigătoarea finalei, la handbal feminin, în Campionatul Mondial din Japonia

Echipa națională de handbal feminin a Olandei a câștigat finala Campionatului Mondial din Japonia în fața selecționatei Spaniei, scor 30-29 (16-13).

Acesta este primul titlul mondial la handbal feminin cucerit de olandeze. Reprezentativa pregătită de selecționerul francez Emmanuel Mayonnade (36 de ani) a mai ajuns în finala turneului final, în urmă cu patru ani, atunci când a pierdut în fața naționalei Norvegiei.

Spania a fost în avantaj la începutul meciului, în minutul 8, ibericele aveau scorul de partea lor, 7-3. Olandezele au egalat la 9 și la 12, iar la pauză tabela de marcaj arată 16-13 pentru actuala „regina a lumii”. În repriza a doua, Olanda a continuat să fie în avantaj.

În minutul 59 tabela de marcaj arăta 29-29, moment în care echipa pregătită de Emmanuel Mayonnade a câștigat dramatic meciul, după ce Lois Abbingh a transformat lovitura de șapte metri decisivă, cu șase secunde înainte de final.