„Motanul” blând a zgâriat Finlanda

Naționala României a obținut, la Helsinki, o victorie esențială (2-0) pentru calificarea la Campionatul European din 2016. Contestatul Bogdan Stancu a reușit „dubla” care ne apropie de turneul din Franța.

clipboard01_193-465x390

În sfârșit, naționala României a reușit să ofere o lecție de pragmatism. „Tricolorii” au învins Finlanda (scor 2-0), marți, la Helsinki, în cadrul Grupei F din calificările la Campionatul European ce va fi găzduit de Franța în 2016.

Sânmărtean, din nou încântător

Naționala a renăscut după acest succes ce a urmat deziluziei trăite în meciul cu Ungaria (scor 1-1).

Elevii lui Victor Pițurcă s-au chinuit cu nordicii și nu au impresionat în prima repriză. În partea secundă, după accidentarea lui Alex Chipciu, „dirijorul” Lucian Sânmărtean s-a alăturat orchestrei care falsase din plin în primele 45 de minute, iar partitura s-a schimbat radical.

Din pasele mijlocașului stelist s-au născut cele două goluri reușite de atacantul Bogdan Stancu, în minutele 54 și 83.

Astfel, „Motanul” și-a mai reabilitat imaginea șifonată în ultimele jocuri ale primei reprezentative, din cauza prestațiilor apatice. „Am întâlnit o echipă foarte bună, puternică fizic, masivă. Prima repriză nu a fost prea bună, dar în partea a doua am jucat cu mai multă dorinţă, am reuşit să înscriem şi suntem fericiţi pentru victorie. Selecţionerul nu ne-a spus nimic despre vreo plecare de la naţională, dar cred că va rămâne alături de noi”, a spus, la final, eroul de la Helsinki.

Derby cu Irlanda de Nord

După acest succes, România devine favorită la calificare. „Tricolorii” au adunat șapte puncte după trei jocuri și sunt pe locul secund într- o grupă condusă de surprinzătoarea națională din Irlanda de Nord. „Verzii” au dat lovitura pe terenul Greciei, pe care au învins-o cu scorul de 2-0 și vor veni pe cai mari, la București (14 noiembrie). Nord-irlandezii au punctaj maxim la finalul celor trei confruntări de până acum și amenință: „Ne-au prins bine aceste victorii și am prins gustul succesului. Ne dorim să batem România la București”, a spus selecționerul Michael O’Neill.