Sport

Monica Niculescu a ajuns şi ea în „sferturi” la Wimbledon, dar la dublu

Perechea alcătuită din jucătoarea română de tenis Monica Niculescu și taiwaneza Hao-Ching Chan s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale probei feminine de dublu din cadrul turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Șlem al anului, după 6-7 (2), 6-3, 6-4 cu cuplul Beatriz Haddad Maia (Brazilia)/Ana Konjuh (Croația).
Niculescu și Chan, capi de serie numărul 9, s-au impus într-o oră și 58 de minute, conform Agerpres.
Perechea româno-taiwaneză a început mai bine și a condus cu 2-0 și 3-1 în primul set, dar apoi adversarele au revenit în meci și au avut 4-3. Niculescu și Chan au preluat din nou controlul și au condus cu 6-5, ratând și o minge de set. Haddad Maia și Konjuh au egalat și au trimis setul în tie break, unde s-au impus cu 7-2.
Niculescu și Chan au dominat setul secund, în care au condus cu 3-0 și 5-2, încheind cu 6-3.
Monica și partenera sa au fost mai bune și în decisiv, unde au avut 2-0, 3-1 și 4-2, dar apoi au fost egalate, 4-4. Cele două au reușit un nou break (5-4), iar apoi au încheiat conturile, după ce au salvat două mingi de 5-5.
Haddad Maia și Konjuh au comis nu mai puțin de 8 duble greșeli.
Pentru Niculescu este cel mai bun rezultat la dublu în turneul de la Wimbledon, egalând cea mai bună performanță a sa la un turneu de Mare Șlem, după sferturile de la Roland Garros (2010) și Australian Open (2012). Anul trecut, Monica a pierdut în runda inaugurală la Wimbledon.
Perechea Niculescu/Chan și-a asigurat un cec de 50.000 de lire sterline și 430 de puncte WTA.
În sferturi, Niculescu și Chan vor înfrunta cuplul format din americanca CiCi Bellis și cehoaica Marketa Vondrousova.