Featured, Sport

Meciul cu moment rar întâlnit în tenis: Halep şi Hercog, spectacol pentru victorie

Simona Halep – Polona Hercog. Un moment mai rar întâlnit pe terenul de tenis a avut loc în setul secund al meciului de la Eastbourne dintre Simona Halep și Polona Hercog. Slovena a alunecat în timpul unui punct, dar a ajuns să îl câștige și s-a apropiat de adjudecarea actului.

Astfel, la 5-4 și 15-15, Polona a servit, iar în timpul schimbului a alunecat și racheta i-a căzut din mână.Un moment mai rar întâlnit pe terenul de tenis. Aceasta a profitat de o lovitură nu tocmai convingătoare a sportivei noastre și a revenit în punct.

Punctul câștigat de Polona Hercog a contat decisiv în setul 2
Aceasta a trecut apoi la conducerea schimbului, pe care l-a câștigat. Ulterior, aceasta și-a adjudecat și game-ul, trimițând meciul în set decisiv. Setul doi a durat doar 36 de minute.

Halep (27 de ani) şi Hercog (28 ani) erau la egalitate, 1-1, în meciurile directe, slovena câştigând în 2009 în turneul ITF de la Sofia (100.000 dolari) cu 7-6 (3), 1-6, 6-2, în primul tur, iar Simona anul acesta în turul al treilea la Miami, cu 5-7, 7-6 (1), 6-2.