Ludovic Orban a tras lozul câștigător la negocieri și a obținut ceea ce și-a dorit mai mult: șefia camerei deputaților, chiar și cu unele nemulțumiri din partid. El este în acest fel al doilea PNL-ist care ocupă această funcție, după Revoluția din 1989.

Funcția îi asigură liderului PNL pârghiile necesare să gestioneze puterea în Parlament.

Este o funcție cu atât mai importantă pentru Orban, cu cât un reprezentant al Partidului Național Liberal nu a mai ocupat-o din 2008, de pe vremea lui Bogdan Olteanu (20 martie 2006-13 decembrie 2008). Bogdan Olteanu a fost condamnat definitiv la 5 ani de închisoare pentru trafic de influență în anul 2020.

Ludovic Orban a fost ales luni noaptea, în jurul orei 2.00, președinte al Camerei Deputaților, în al doilea test la vot al alianței PNL – USR PLUS – UDMR. El l-a învins pe Alfred Simonis (PSD).

Camera Deputaților a fost condusă de:

1990 Dan Marțian 19 iunie 1990 – 16 octombrie 1992 (FSN)

1992 Adrian Năstase 28 octombrie 1992 – 22 noiembrie 1996 (FDSN/PDSR)

1996 Ion Diaconescu 27 noiembrie 1996 – 30 noiembrie 2000 (PNȚCD)

2000 Valer Dorneanu 15 decembrie 2000 – 30 noiembrie 2004 (PDSR/PSD)

2004 Adrian Năstase 19 decembrie 2004 – 16 martie 2006 (PSD)

2006 Bogdan Olteanu 20 martie 2006 – 13 decembrie 2008 (PNL)

2008 Roberta Anastase 19 decembrie 2008 – 3 iulie 2012 (PD-L)

2012 Valeriu Zgonea 3 iulie 2012 – 13 iunie 2016 (PSD)

2016 Florin Iordache 13 iunie 2016 – 21 decembrie 2016 (PSD)

2016 Liviu Dragnea 21 decembrie 2016 – 29 mai 2019 (PSD)

2019 Marcel Ciolacu 29 mai 2019 – 21 decembrie 2020 (PSD)

2020 Ludovic Orban 21 decembrie 2020 – prezent (PNL)

Citeste si...
Adrian Năstase a declarat, după Congresul PSD, că despărțirea de trecut constituie o problemă