La Wimbledon 2019, Halep a înregistrat o victorie împotriva lui Buzărnescu

Simona Halep și Mihaela Buzărnescu s-au întâlnit miercuri, în turul al doilea al turneului de Grand Slam de la Wimbledon 2019. Este a doua oară când cele două joacă una împotriva celeilalte.

Adversara Simonei în turul al treilea de la Wimbledon este bielorusa Victoria Azarenka.

Simona câștigă setul decisiv cu scorul de 6-2 și se califică în turul al treilea de la Wimbledon.

Mihaela Buzărnescu a câștigat al doilea set, astfel că după două seturi, româncele sunt la egalitate. Scorul partidei Simona Halep – Mihaela Buzărnescu este 6-3, 4-6. Sportivele au intrat în setul decisiv.

Simona Halep a început perfect meciul contra conaţionalei sale, Mihaela Buzărnescu. A câştigat pe serviciul Mihaelei, dar a câştigat şi propriul serviciu. Sportiva din Bucureşti a reuşit să spargă gheaţa şi a continuat, egalând la game-uri, 2-2. Simona a recuperat, dar Mihaela nu s-a lăsat şi a egalat din nou, 3-3, scrie MEDIAFAX.

Fostul lider mondial s-a îndepărtat însă şi a câştigat primul set cu 6-3, după 30 de minute de joc.