Incredibil! Gorjenii s-au calificat miraculos în grupele Europa Legue

Minune! Pandurii a bătut cu 2-0 echipa portugheză, Braga. Învinși săptămâna trecută, la Cluj, cu 1-0, elevii lui Cristi Pustai au reușit să întoarcă în Portugalia soarta calificării în grupele Ligii Europa.

La prima participare în cupele europene, echipa Pandurii Târgu Jiu scrie istorie! După 0-1 în turul disputat în urmă cu o săptămână la Cluj, gruparea gorjeană a câștigat cu scorul de 2-0, după prelungiri, partida cu disputată joi seară, în Portugalia, cu Braga, din manșa secundă a play-off-ului Ligii Europa și merge astfel în grupele competiției.

Pandurii EricBuleică a deschis scorul după primul sfert de oră al meciului, iar defensiva echipei lui Cristi Pustai s-a descurcat perfect, nedându-le prea multe șanse lusitanilor. În repriza secundă, cei de la Braga au dominat jocul autoritar, dar, din fericire, tabela de marcaj nu s-a modificat.

În prelungiri, gorjenilor le-a trecut glonțul pe la ureche în minutul 107, când Eder a tras în bara porții apărate de Mingote. Această fază i-a trezit pe cei de la Pandurii, care au răspuns la faza imediat următoare, când șutul lui Ciucur a izbit transversala porții adverse. Același Ciucur s-a revanșat în minutul 117, înscriind cu un șut din voleu la colțul lung golul calificării în grupele Ligii Europa.

În turul precedent al Ligii Europa, cei de la Pandurii au trecut de de Hapoel Tel Aviv după 1-1 la Cluj și 2-1 în returul din Israel.

Pandurii Târgu Jiu își va afla adversarele din grupele Ligi Europa vineri, după ora 13.30, când va începe tragerea la sorți.